Yüksekova (Hakkari) yöresinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
Ampelographıc characterıstıes of local grapevıne cultıvars grown ın Yüksekova (Hakkari)
  1. Tez No: 367487
  2. Yazar: TUNCER ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, Yüksekova'da (Hakkari-Türkiye) yetiştiriciliği yapılan Besirane, Daufi, Ğatunok, Mercani, Mercegül, Mirani, Öküzgözü, Reşmıv, Savdani, Tırşık, Tritelk ve Zerık üzüm çeşitlerinin uluslararasında kabul gören normlar çerçevesinde ampelografik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bölgede yapılan bu çalışma ile tanımlanan üzüm çeşitleri mevcut gen kaynaklarımızla ilişkili bilimsel literatüre katkı sağlayacaktır. Yapılan bu çalışmanın, ileride yapılacak araştırmalar, teknik ve kültürel uygulamalar için bir örnek ve basamak olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to find out amphelographic characteristies of local grapevine cultivars Besirane, Daufi, Ğatunok, Mercani, Mercegül, Mirani, Öküzgözü, Reşmıv, Savdani, Tırşık, Tritelk and Zerık grown in Yüksekova (Hakkari-Turkey) on frame of internationally recognised norms. Grapevine cultivars that was described in this study contiribute to scientific knowledges related to avaliable Turkey's grapevine genetic resources. It is believed that this study carried out in region will be a step for research, and technical and cultural aplications to do in future.