Applıcatıon of a model to predıct algal behavıour ın rıvers at ömerli reservoır, Turkey
Ömerli̇ reservuari dereleri̇ndeki̇ alg davraşini tahmi̇n etmede model uygulanmasi
  1. Tez No: 367509
  2. Yazar: SEVİL KAHRAMAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Algal bloom, mikroskobik su yosunlarındaki (Algler) büyüme ve artışlarla göl, reservuar, dere gibi tatlı sularda küçük populasyonlar halinde görülen doğal bir çevre olayıdır. Elverişli şartlar oluştuğunda, alg populasyonu hızlı bir şekilde artarak, tatlı su yüzeylerinde birikerek alg tabakalaşmalarına sebep olur. Algal tabakalarının oluşumuyla birlikte, su kaynakları ve su kaynakları kullanıcıları; azalmış estetik kalite, hoşa gitmeyen kötü koku emisyonları, su filtre sistemlerinin tıkanması, ve toksik içeriğin suya serbest bırakılması gibi problemlerle karşılaşabilir. Alg artışı olaylarının sık görülmesi ötröfikasyon göstergesi olup, su kaynaklarının ve havzaların doğru ve etkin bir sekilde yönetimini gerektirir. Tatlı sularda alg davranışının tayinine yönelik tahminlerde bulunabilmek için birçok modelleme çalışmaları yapılmaktadır. Buna rağmen, Türkiye'de, özellikle akarsu sistemlerinde, alglerin büyümesi ve taşınması konusunda, yapılan modelleme çalışmaları kısmen kısıtlıdır. Bu çalışmanın asıl amacı, Ömerli rezervuarından seçilmiş üç farklı dereden bir yıllık süre ile aylık alınan saha verilerinin model datası olarak, önceden geliştirilmiş matematiksel bir modele uygulanarak, potansiyel alg tabakalaşmaların yoğunluğunu, lokasyonunu ve zamanlamasını tahmin etmektir. Model sonuçları, besin, ışık, sıcaklık ve türbülans gibi çevresel şartların değişimi ile değişen alg yoğunluk ve miktari arasindaki ilişkiyi tahmin etmek konusunda oldukça makul sonuçlar göstermiştir. Simülasyon sonuçları ayrıca, mevsimsel Chl-a değisimlerinin kabul edilebilir tahminlerine işaret etmektedir. Özetleyecek olursak, model simülasyon sonuçları literatürdeki bulgular ile oldukça uyumlu olduğu söylenebilinir.
Özet (Çeviri)
The occurrence of small populations of algal blooms in lakes, reservoirs, rivers and other freshwater environments is natural. However, under favourable conditions, the population size can increase dramatically and the algae may accumulate at the freshwater surface as a concentrated bloom. As a result of the bloom occurrence, water resources and water-body users can face the problems of reduced aesthetic quality, emission of unpleasant odours, blocking of water-filtration systems and release of toxins into the water. The apparent increase in the frequency of bloom events is a symptom of eutrophication, and requires monitoring and management. Numerous modelling studies have been carried out to predict the behaviour of algae in freshwaters. However, in Turkey, modelling studies regarding algal growth or transport have rather been limited, particularly in river systems. The main objective of the study is to provide predictions about the intensity, timing and location of the potential algal blooms in selected streams of the Ömerli Reservoir. In order to achieve this, a formerly developed deterministic-mathematical model is applied to the selected streams of the Ömerli Reservior. Monthly field data obtained from 3 different streams of the reservoir, for 1 year is used as input data for the model application. Results indicated that the model predictions are quite reasonable in terms of expressing the relationships between environmental conditions such as, irradiance, nutrient, temperature, turbulence, and algal density change. Furthermore, the simulations also indicate an acceptable prediction of seasonal chl-a concentrations. As a result of this study, it can be said that the model simulation results fit reasonably well with the findings in the literature.