İki süreksiz noktaya sahip sınır koşulu özparemetreye bağlı geç kalan argümentli sınır-değer probleminin özdeğer ve özfonksiyonlarının asimptotik ifadeleri
Asymptotic expressions of eigenvalues and eigenfunctions of a discontinuous two-point boundary-value problem with retarded argument which contains eigenparameter boundary conditions
  1. Tez No: 367516
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZAD BAYRAMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde çalışılacak sınır değer probleminin tarihi gelişimine yer verilmiştir, ikinci bölümde konunun teorisine bahsedilmiştir, üçüncü bölümde kullanılan yöntemlere yer verilmiştir, dördüncü ve son bölümde ise elde edilen asimptotik ifadelere yer verilmiştir. Bu araştırmanın amacı geç kalan argümentli iki süreksiz noktaya sahip sınır koşulu özparametreye bağlı sınır-değer probleminin özdeğerlereni ve özfonksiyonları bulup asimptotik formülleri elde etmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five sections. In the first section, Boundary-Value problem and its historical devolopment are explained. In the second section, theory of the subject are mentioned. In the third section, the methods used are explained. In the fourth and last sections, obtained asymptotic expressıons are mentioned. The aim of this study is to find asymptotic expressions of eigenvalues and eigenfunctions of a discontinuous two-point boundary-value problem with retarded argument which contains eigenparameter boundary conditions.