Cinsel aktif kadınlarda human papilloma virus varlığının moleküler metodlarla incelenmesi
İnvesti̇gati̇on of sexually acti̇ve women by the presence of hpv (human papi̇lloma vi̇rus)wi̇th moleculer methods
- Tez No: 367524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Servikal kanser dünyadaki tüm kanserler arasında yedinci, kadınlar arasında görülen kanserler arasında ise ikinci sıklıkla görülen kanserdir. HPV tipleri ile oluşan enfeksiyonların hemen hemen tümü serviks kanserleri ve prekanseröz lezyonlarının etyopatogenezinde yer aldığı, özellikle HPV tip 16 ve 18'in tüm serviks kanserlerinin ile ilişkisi kanıtlanmış olan etyolojik bir ajandır. Günümüzde serviks neoplazilerde HPV'nin rolü kesin olarak kanıtlanmış olmakla beraber ülkemizde serviks lezyonlarında HPV prevalansı hakkında bilgi sınırlıdır. Bu çalışmada smear sonucu H-SIL (High Grade Servikal İntraepitelyal Lezyon), L-SIL (Low Grade Servikal İntraepitelyal Lezyon) veya ASCUS (Atipik Skuamöz Hücre) görülen hastalarda HPV sıklığı belirlendi. Kullanılan patolojik tanı yöntemleri ve mikrobiyolojik inceleme sonuçlarının tanıya katkısı ortaya konuldu ve etken olan HPV tipleri tanımlanarak bölgemizde ilk epidemiyolojik veriler elde edilmiş oldu.
Özet (Çeviri)
Of all cancers in the world, the seventh cervical cancer, the second most common cancer in the cancer types among women. Almost all of the types of HPV infections in the pathogenesis of cervical cancer and precancerous lesions that especially HPV types 16 and 18, which has a relationship with the etiologic agent of all cervical cancers. Today, the role of HPV in cervical neoplasia lesions of cervical HPV prevalence based on evidence, although limited knowledge about our country. In this study smears H-SIL (high grade cervical intraepithelial lesions), L-SIL (low grade cervical intraepithelial lesions) or ASCUS (atypical squamous cells) in patients with HPV frequency determined. Pathological and microbiological diagnostic methods used by the authors revealed the results of the review and the active region defined types of HPV that was the first epidemiological data obtained.