Parçacık Sürü Optimizasyonu ile tornalama işlemlerinde kesme koşullarının belirlenmesi
Determination of cutting conditions turning operations with Particle Swarm Optimization
  1. Tez No: 367534
  2. Yazar: YASİN CANTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHANETTİN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, çok geçişli tornalama işlemlerinde, temel işleme parametrelerinden olan kesme hızı, ilerleme ve kesme derinliğinin optimum değerlerinin belirlenmesi minimum maliyeti sağlayacak şekilde gerçeklenmiştir. Optimizasyon metodu olarak Clerc modeli, üstel atalet ağırlıkları ve rastgele atalet ağırlığı gibi geliştirilmiş Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO) varyasyonları kullanılmıştır. Tornalama işleminde süreç kaba paso ve son paso olarak ikiye ayrılmıştır. Pratikte uygulanan kesme hızı, ilerleme, kesme derinliği, sıcaklık, yüzey pürüzlülüğü, güç ve takım ömrü kısıtları matematiksel modelde dikkate alınmıştır. PSO tabanlı hesaplamalardan elde edilen sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, optimum processing parameters are determined that will provide minimum cost in turning operation. In optimization the most prominent parameters such as cutting speed, feed and depth of cutting have been selected to achieve minimum cost. Improved PSO variations are implemented as optimization method including Clerc model, exponential inertia weights and random inertia weight. The process is divided into rough machining and finish machining in turning operation. The constraints are used including cutting speed, feed, depth of cutting, temperature, surface roughness, power and tool life in mathematical model. Obtained results are compared with similar works that available in literature.