Mangan(II), nikel(II) ve bakır(II) ile homoftalat komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of homophtlate complexes with manganese(II), nickel(II) and copper(II)
  1. Tez No: 367533
  2. Yazar: OĞUZHAN ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TOLGA ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, homoftalik asidin (H2hmph) Mn(II), Ni(II) ve Cu(II) geçiş metalleri ile karışık ligantlı kompleksleri sentezlendi. İkincil ligant olarak, 2,2'-bipiridin (bipy), N,N'-dimetiletan-1,2-diamin (dmen), imidazol (im) ve 1,10-fenantrolin (phen) kullanıldı. Sentezlenen komplekslerin yapısı ve spektroskopik özellikleri elementel analiz, manyetik duyarlık ölçümleri, FT-IR, UV-Gör. ve termik analiz (TG-DTA-DTG) teknikleri ile karakterize edildi. Komplekslerin kapalı formüllerinin [Mn(µ-hmph)(H2O)2(bipy)]n (1), [Ni(hmph)(H2O)(dmen)2]•H2O (2), [Cu(µ3-hmph)(im)2]n (3) ve [CuCl(phen)2](Hhmph)∙(H2hmph) (4) şeklinde olduğu X-ışınları tek kristal yöntemi ile belirlendi. 1 kompleksinde mangan iyonu 5 eşleşmemiş elektrona sahiptir. 1 kompleksinde mangan(II) oktahedral zayıf alanda hem orbital hemde spin yasaklı olduğundan d-d geçişi gözlenmedi. 2 kompleksinin elektronik spektrumunda 642 nm (ε = 6 Lmol-1cm-1) ve 363 nm'de (ε = 23 Lmol-1cm-1) görülen bantlar d-d geçişleridir. 3 ve 4 Cu(II) komplekslerinin elektronik spektrumlarında sırasıyla 692 nm'de (ε = 16 Lmol-1cm-1) 716 nm'de (ε = 16 Lmol-1cm-1) d-d geçişi görülmüştür. 1 ve 2 komplekslerin oktahedral geometrileri, ikincil nötral ligantlarla ve akua ligantlarının metal atomlarına koordinasyonu ile tamamlanmıştır. Bozulmuş kare piramit yapısındaki 3 kompleksi ve üçgen çift piramit yapıdaki 4 komplekslerinin yapıları ikincil nötral ligantların metal atomlarına koordinasyonu ile tamamlanmaktadır. Ayrıca, 1 kompleksinin bir boyutlu, 3 kompleksinin ise iki boyutlu koordinasyon polimeri olduğu tespit edilmiştir. 4 kompleksinde bir Hhmph ligantının koordinasyon küresi dışında bir protonunu kaybetmiş monoanyon olarak, bir H2hmph'nin de protonlanmamış halde olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, mixed ligand complexes of Mn(II), Ni(II) and Cu(II) transition metal ions with homophthalic acid (H2hmph) were synthesized. As secondary ligands, 2,2'-bpyridine (2,2'-bpy), N,N-dimetyletane-1,2-diamine (dmen), im (imidazole) and 1,10-phenanthroline (phen) have been used. The structural and spectroscopic properties of synthesized complexes were characterized by using X-ray single crystal method, elemental analyses, magnetic susceptibilities, FT-IR, UV-Vis. and thermal analysis (TG-DTA-DTG) techniques. Structure of complexes [Mn(µ-hmph)(H2O)2(bipy)]n (1), [Ni(hmph)(H2O)(dmen)2]•H2O (2), [Cu(µ3-hmph)(im)2]n (3) ve [CuCl(phen)2](Hhmph)∙(H2hmph) (4) were identified by X-Ray single crystal method. In the 1 complex manganese has five unpaired electrons. 1 has weak bands in the electronic spectrum in an octahedral environment because of disbanded spin and orbital transitions. Electronic spectra of complex 2 exhibits two absorption d-d transition band in 642 nm (ε = 6 Lmol-1cm-1) and 363 nm (ε = 23 Lmol-1cm-1). Electronic spectra of Cu(II) complexes 3 and 4 exhibit one absorption d-d transition band in 692 nm (ε = 16 Lmol-1cm-1) and in 716 nm (ε = 16 Lmol-1cm-1), respectively. Octahedral geometries of the complexes 1 and 2 are completed with neutral ligands and aqua ligands. Distorted square-pyramidal geometry of complex 3 and pair of triangular-pyramid geometry of complex 4 are completed with neutral ligands. Also 1D for complex 1 and 2D for complex 3 are identified to exhibit coordination polymers. For complex 4, one Hhmph ligand exists lost one proton and H2hmph ligand exists unprotoned form out side of the coordination sphere.