Mermer işleme tesisi ince artıklarından suyun kazanılması ve çöktürme tankı tasarımı
Treatment of wastewater from fine wastes in marble processing plants and desing of the settling tank
  1. Tez No: 367535
  2. Yazar: GÜL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, mermer işleme tesislerinde mermer ve doğaltaşların işlenmesi esnasında açığa çıkan artık suların koagülasyon ve flokülasyon yöntemleri ile çöktürülmesinde kullanılan kimyasallarla en iyi verimin sağlanmasına çalışılmış, elde edilen verilere göre çöktürme tankı boyutlandırılması yapılmıştır. Doğaltaş ince artık sularının arıtım performansları ise topaklanmış (floküle veya koagüle olmuş) süspansiyonun çökelme sonrası ortaya çıkan temiz suyun bulanıklık verileri kullanılarak değerlendirilmiştir. İlk aşamada mermer tozunun kimyasal ve mineralojik analizi, tane boyut analizi, pH'a bağlı zeta potansiyel analizi yapılarak çalışmaya esas olan artık maddenin özellikleri tespit edilmiştir. İkinci aşamada ise flokülasyon, koagülasyon ve koagülasyon+flokülasyon yöntemleri ile doğaltaş artık sularında çökelme (sedimantasyon) deneyleri yapılmıstır. Bu deneylerde, flokülant tipinin, molekül ağırlığının, dozajının ve süspansiyon pH'sının flokülasyon üzerine etkileri incelenmiştir. Bunun sonucunda flokülasyonda etkin olan mekanizma ve flokülasyon için optimum şartlar belirlenmiştir. Daha sonra süspansiyonunda, koagülant tipi, dozaj ve pH parametreleri üzerinde çalısılmış ve bunların sonucunda koagülasyon mekanizmaları ortaya çıkartılmıştır. Çalışmalar sonucunda en iyi flokülant anyonik SPP 505 ve koagülant ise demir klorür olarak belirlenmiştir. En son aşamada da sedimentasyonda en yüksek verimin elde edildiği şartların belirlenmesinden sonra, tesiste kullanılacak çöktürme tankının boyutlandırması, II. Tip çökeltme yöntemi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, at marble processing plants during process of marble and natural stones processing of exposed residual water coagulation and flocculation methods that are dissolved with chemicals used maximum efficiency to ensure executed, obtained by data the settling tank's sizing were made. Meanwhile natural stones thin pelletized during the performance of residual water recovery (either flocculated or coagulated) the resulting suspension after the precipitation evaluated by using clean water's turbidity. In the first stage of the chemical and mineralogical analyzes of marble powder , grain size analysis, pH dependent upon the analysis of the zeta potential in the study was determined based on the properties of the residue . In the second stage flocculation, coagulation, flocculation and coagulation plus residual water deposition in natural stone with methods (sedimentation) experiments were carried out. In these experiments, the type of flocculant, molecular weights was the dosage effects on the flocculation of the suspension pH were investigated. As a result, the mechanisms in flocculation and flocculation of the optimum conditions were determined. Later in the suspension, coagulant type, dosage and pH parameters been studied and as a consequences the coagulation mechanisms are revealed. As the result the best anionic flocculant is designated as SPP 505 and the best coagulant is designated as the ferric chloride. In the final stage, the highest yield obtained in sedimentation after the determination of the conditions under which the facility will be used in the sizing of the settling tank, Type II precipitation method was used.