4-((4-hidroksifenil)diazenil)benzen-1,3-diol ve 2-((4-hidroksifenil)diazenil)benzen-1,3,5-triol moleküllerinin titreşim spektroskopisi ve moleküler yapısının konformasyonel kararlılığının ab initio hartree–fock and density fonksiyon teorisiyle incelenmesi
Ab initio hartree–fock and density functional theory investigations on the conformational stability, molecular structure and vibrational spectra of 4-((4-hidroksifenil) diazenil) benzen-1,3-diol ve 2-((4-hidroksifenil) diazenil) benzen-1,3,5-triol molecules
  1. Tez No: 367564
  2. Yazar: HÜSEYİN AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada , M1 ve M2 Moleküllerinin titreşim spektroskopisi ve moleküler yapısının konformasyonel kararlılığı Ab initio Hartree–Fock and density fonksiyon teorileri ile incelenmiştir. Molekülün bu özellikleri üzerine çalışmalar güneş enerjisindeki gelişmeler açısından yararlı bilgiler sağlayabilir. Azoaromatik moleküller, boya endüstrisinde sıvı kristaller için mükemmel foto düzenleme sübstratları, yüksek verimli foto kırılma ortamı, asit-baz, redoks ve metalkrom indikatörleri, optik aktuatörler, optik bilgi depolama ortamı olarak kullanıldıklarından dolayı yoğun olarak ilgi duyulan moleküllerdir. Azo boyalar aynı zamanda ultraviyole ışığa maruz kalan katalizörler olarak fotokatalitik reaksiyonlarda da kullanılırlar .
Özet (Çeviri)
In this study, M1 and M2 Molecules Vibrational spectroscopy and molecular structure conformational stability ab initio Hartree-Fock and density functional theory has been studied with. Studies on the properties of the molecule in terms of developments in solar energy can provide useful information. Azo aromatic molecules in the paint industry liquid crystals the perfect photo editing substrates, highly efficient photo-refractive medium, acid-base redox and metalkro I indicator, optical actuators, optical information storage medium used because they heavily interest are molecules. Azo dyes is also exposed to ultraviolet light are also used as catalysts in reactions photocatalytic.