Kablosuz ağlarda ıp üzerinden çoklu ortam iletiminde kullanıcı deneyimi kalitesi
- Tez No: 619092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnternet (IP) kullanımının artmasıyla birlikte, kullanıcı deneyimi ve dolayısıyla servis kalitesi, ses ve görüntü hizmetleri sunan gerçek zamanlı uygulamalarda önemli bir rol oynamaya başlamıştır. İnternetin hizmet kalitesi açısından bir garanti verememesi ve çabaya dayalı olarak en iyi hizmeti sunması nedeniyle, IP telefonlar ve İnternet radyo istasyonları gibi uygulamaların kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek için hizmet kalitesini kontrol etmeleri ve iyileştirmeleri gerekir. Bu çalışmada, kablosuz ağlarda IP üzerinden video ve ses paketlerinin iletilmesi sürecinde, kullanıcı deneyimini etkileyen faktörler (kodek tipleri, bant genişliği gibi), ses ve video hizmetleri sunan gerçek zamanlı bir uygulamada test edilmektedir. Ayrıca kablosuz ağlarla beraber internetin geniş bir alanda ve hareket kısıtlaması olmadan erişilebilir olmasıyla beraber insanlar IP üzerinden sesli ve görüntülü görüşmeleri hemen her yerde gerçekleştirebilmektedir. Bu durumda, kablosuz ağların da ses ve görüntü hizmetleri sunan gerçek zamanlı uygulamalar üzerindeki etkisi önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla yapılacak olan bu testler kablosuz ve kablolu bağlantılarda ayrı ayrı gerçekleştirilip bağlantı türleri arasında kıyaslama yapılacaktır. Testlerdeki bulgular, video iletiminde çıkış bit hızı, ağda oluşan jitter, kodek tipi ve ağdaki yoğunluğun kaliteyi doğrudan etkilediğini göstermiştir. Ses iletiminde oluşan yankı ve gürültünün de kullanıcı deneyimini doğrudan etkilediği saptanmıştır. Ayrıca, gerçek zamanlı uygulamaların geliştirmiş olduğu noise reducer ve echo cancellation tekniklerinin kullanıcı kalitesini olumlu yönde geliştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of the Internet (IP), the user experience, and therefore the quality of service, has started to play an important role in real-time applications that provide audio and video services. Due to the fact that the Internet cannot give a guarantee in terms of service quality and provide the best service based on effort, applications such as IP telephones and Internet radio stations need to check and improve their service quality in order to better serve their users. In this study, in the process of transmitting video and audio packets over IP in wireless networks, the factors (codec types, bandwidth etc.) affecting the user experience are tested in a real-time application that provides audio and video services. In addition, with the help of wireless networks, the internet is accessible in a wide area and without any movement restrictions, people can make voice and video calls over IP almost everywhere. In this case, the impact of wireless networks on real-time applications that offer audio and video services also plays an important role. Therefore, these tests will be carried out separately in wireless and wired connections and comparisons will be made between connection types. The findings of the tests showed that the bit rate, jitter, codec type and network traffic directly affect the quality of experience in video transmission. It has been found that echo and noise in the voice transmission directly affect the user experience. Furthermore, it has been observed that noise reducer and echo cancellation techniques developed by real-time applications improve user quality positively.