Kesir dereceli PID-bulanık mantık denetleyici ve parametrelerinin apaptif metodla ayarlanması
Fractional order PID-fuzzy logic controller and adjusting parameters with adaptive method
- Tez No: 367618
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMERÜLFARUK ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında kesir dereceli PID-Bulanık Denetleyici incelenmiş ve parametreleri adaptif metodla ayarlanarak transfer fonksiyonu bilinen bir sistem [32] kontrol edilmiştir. Kesir dereceli PID denetleyici ve bulanık mantık teorisinden faydalanarak bu sistemin kontrolünde daha etkin bir kesir dereceli PID-bulanık mantık denetleyici tasarlanmıştır. Bu konuda literatürde konu ile ilgili mevcut makaleler incelenmiş, bu metodun avantajları ve dezavantajları tespit edilmiştir. Bu çalışmada sistemin birim basamak tepkisi , kontrol çıkışı, hata ve hatanın türevinin çıkış grafikleri elde edilmiştir. Bu grafikler PID- Bulanık Denetleyici ve kesir dereceli PID-Bulanık Denetleyici ve adaptif metodla ayarlanmış kesir dereceli PID-Bulanık Denetleyici için ayrı ayrı elde edilmiştir. Elde edilen şekiller kıyaslanarak farkları ortaya konmuştur. Daha önce buna benzer yapılan çalışmalardan farklı olarak, tamsayı dereceli PID-Bulanık mantık denetleyiciyi kesir dereceli PID-Bulanık mantık denetleyici durumuna getirilmiş ve bu iki denetleyicinin performansı diğer PID performansları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fractional order PID fuzzy controllers were examined the transfer function, a known system of is controlled via adjusting the parameters with adaptive methods. By utilizing the fractional order PID controller and fuzzy logic theory, fractional order PID-fuzzy logic controller which is more effective in the system's control is designed. In this regard, the relevant articles from the literature are examined, and the advantages and disadvantages of this method are identified. In this study, the unit step response of the controller output, the error and the derivative of the error curves were obtained. This curves, Fuzzy pıd controller, fuzzy fractional order pıd controller and fractional order pıd-fuzzy controller whose parameters were adaptively set were designed. The obtained results were plotted and cross-compared in terms of overshoot setting times and overall responce.