İmidazolinon pestisit grubu 'imazamox'un' s katkılanmış nano-TiO2 ile fotokatalitik parçalanması ve yıkım ara ürünlerinin belirlenmesi
Photocatalytic degradation of imazamox -imidazolinon pesticide group- with nano TiO2 and determination of intermediate products
  1. Tez No: 367617
  2. Yazar: EMRAH AKGEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERDEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında, bir dirençli organik kirlilik olan imazamoxun, S katkılanmış ve katkılanmamış nano TiO2 ile UV ve görünür bölge ışık altında fotokatalitik parçalanması araştırıldı. Reflux yöntemle sentezlenen katalizörlerin kristal büyüklüğü, yüzey morfolojisi, yüzey alanı gibi karakteristik özellikleri, XRD, SEM, TEM ve BET analizleri yapılarak belirlendi. Fotokatalitik yıkım etkinliği, katkılanan S oranı (molce %1-30), süspanse edilen katalizör miktarı (%0.05-1.0), ışınlama süresi (60-600 dk), başlangıç imazamox derişimi (5-30 ppm), pH (2-10) ve organik-inorganik matriks etkisi olmak üzere farklı parametreler kullanılarak belirlendi. Optimum koşullar altında hem UV bölgede hem de görünür ışık altında yapılan çalışmalar sonucunda imazamoxun ortalama %95 oranında fotokatalitik yıkıma uğradığı görüldü. Fotokatalitik yıkım etkinliği UV-Vis, TOC ve HPLC analizleri yapılarak belirlendi. LC-MS analizleri ile yıkım süresince ortamda oluşan ara ürünler izlendi ve fotokatalitik yıkıma ilişkin olası bir model önerildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the photocatalytic behaviors of imazamox, which has been listed as one of persistent organic pollutant, were carried out in S doped and undoped nano-TiO2 suspensions under UV and visible illumination in solar box. Catalyzers synthesized using the reflux method and crystallite size and surface morphology were characterized by XRD, SEM, BET and particle size distribution. The photocatalytic efficiency has been investigated for under the controlled processes parameters including; amount of doping S (1-30%), dosages of catalyzers ((%0.05-1.0), irradation time (60-600 min), initial imazamox (5-30 ppm), pH (2-10) and organic-inorganic matrice effects. Maximum degradation rate of imazamox under the optimum conditions were higher 95% either with UV or visible illumination. Efficiency of photocatlaytic degradation was monitored UV-Vis spectrophotometric and TOC measurements. Based on the intermediate products identified by HPLC and LC-MS in the study, possible mechanisms for the degradation in water also proposed in the present study.