Alkoksikarbonilaminobenzoik asit esterlerinin sentezi
Alkoksikarbonilaminobenzoik asit esterlerinin sentezi
- Tez No: 367619
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde amacımız, çeşitli alkoksikarbonilaminobenzoat esterlerinin sentezlenmesidir ve sadece bu tür bileşiklerin sentezlenmesiyle ilgili deneyler ve sonuçlar sunulmuştur. Yapılan çalışmada, 4-aminobenzoik asit önce sırasıyla metil, etil, propil ve bütil klorformatla, sonra tiyonil klorürle ve son olarak sırasıyla furfuril, sinnamil ve p-anisil alkolle etkileştirildi. Bu tepkimeler hemen hemen pürüzsüz olarak gerçekleşmiş olup, ürünler tatminkar verimlerle elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler :
Özet (Çeviri)
In this thesis our aim is to synthesize various alkoxycarbonylaminobenzoate esters, and just experiments and results about synthesize of that kind of compounds are presented. In these experiments, 4-aminobenzoic acid firstly with methyl, ethyl, propyl and butyl chloroformate respectively, then with thionyl chloride and finally with furfuryl, cinnamyl and p-anisyl alcohol respectively are reacted. These reactions are taked form approximately smooth and wanted products are prepared with good outputs. The products are obtained with satisfactorily yields.