Learning people's perception of messiness for hand-drawn sketches
İnsanların özenli çizim algısının öğrenilmesi
- Tez No: 367659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK METİN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kalemli tablet bilgisayar ve kalemli bilgisayar arayüzlerinin yaygınlaşması, birkaç çeşit otomatik çizim işleme çalışmalarına yol açtı. Bu çalışmalardan bazıları çizim tanıma ve taslak çizimleri güzelleştirme yöntemlerini araştırır. Bu tezde, özen gösterilerek çizilmiş görünen çizimleri özensiz çizimlerden ayırmayı, çözülmesi gereken yeni bir problem olarak ortaya koyup, çizimlerin ne kadar özenli göründüğünü örneklerden otomatik olarak öğrenen bir sistem sunuyoruz. Sistemimiz alan, nesne ya da bağlam bilgisi kullanmamaktadır. Çözüm yolumuz, insan algısından esinlenerek, çizimlerin basit parçalarının yön, uzunluk ve uzaklık bilgilerini kullanarak ne kadar özenli çizildiklerini ölçebilmektedir. Yöntemimizin başarısını ölçebilmek için, aynı zamanda insanlar tarafından ne kadar özenli çizildikleri değerlendirilmiş, 32 farklı sembolün 1535 çiziminden oluşan bir çizim veri kümesi derledik. Değerlendirmemiz gösteriyor ki, problem iki sınıflı sınıflandırma problemi olarak ele alındığında, sistemimiz %90'a varan bir başarıyla özenli çizimleri özensiz olanlardan ayırabilmektedir. Ayrıca problemin zor olmasına sebep olan etkenler ve sistemin başarısı ile çizimlerin ne kadar özenli göründükleri hakkında insanların ne kadar mutabık olduğu arasındaki bağlantısı üzerine analizlerimizi de bildiriyoruz.
Özet (Çeviri)
The increasing availability of pen-based tablets and pen-based interfaces resulted in several lines of work that attempt to build computational tools for processing sketches. These include computational methods for classifying sketches and methods for beautifying rough drawings. In this thesis, we pose discrimination of clean sketches from messy ones as a new problem, and propose a computational framework for learning messiness from examples. Our system does not use domain, object or context specific knowledge. Our approach is inspired by human perception and can assess the messiness of hand-drawn sketches using features extracted from relative orientation, length and distance properties of primitives. In order to evaluate our method, we collected a sketch dataset that consists of 1535 drawings of 32 different symbols, which were also coded with subjective messiness information obtained from human raters. Our evaluation shows that we can discriminate messy and clean drawings with up to 90% accuracy when the problem is treated as a 2-class classification problem. We report detailed analysis on what makes this problem hard, and how the system accuracy relates to the inter-rater agreement on the messiness ratings of sketches.