Öğrenme teorileri ve algı yönetiminde acısız öğrenme modeli
Learning theories and the model of painless learning in perception management
- Tez No: 879894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bilgi, elinde bulunduran için güç olarak kabul edilmekle birlikte mahiyetinin gerçekliği ve kullanıldığı alan itibariyle çeşitli senaryoları da beraberinde getirebilmektedir. Bu kapsamda İlkçağ filozoflarından itibaren bilgi, içeriği sorgulanarak ontolojik anlamda varlığı kabul edilen unsurlar bağlamında elde edilmeye çalışılmıştır. Zaman içerisinde bilginin niteliği ve uygulanış biçimindeki değişiklikler, insanların yaşamını kolaylaştırıcı unsurlar doğurmasının yanı sıra tahakküm aracı olarak da kullanılabileceğini göstermiştir. Bu doğrultuda bilginin temel bir aktör olarak gerek öğrenme sürecinde gerekse de algılar aracılığıyla elde edilen veriler bağlamında ön plana çıktığı açıktır. Ancak öğrenilen veya algılanan unsurların farkındalığı ve bunların birey nezdinde belirli bir bilinçlilik dahilinde gerçekleştiği inancı, bilginin rasyonel bireyler tarafından işlendiği inancıyla paralel bir gelişim göstermiştir. Bu durum, ilk öğrenme teorilerini derinden etkileyerek öğrenme süreci boyunca bilinçdışı süreçlerin varlığının yadsınmasına sebebiyet vermiştir. Zaman içerisinde bilinçdışı kavramının gelişimi ve bunun sonucunda bireyin yaşamı süresince farkında olmadan edindiği bilgilerin, onun hayatında ne tür değişiklikler ve refleksler geliştirdiği tartışılmaya başlanmıştır. Doğal olarak da bilinçdışı süreçlerin öğrenme bağlamında mahiyeti artmış ve buna ilişkin farklı öğrenme teorileri ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda acısız öğrenme modeli, içerisinde örtük ve tesadüfi öğrenme gibi öğrenme teorilerini barındıran ve bilinçdışı süreçlerin insan yaşamındaki etkisini ortaya çıkarmaya çalışan bir modeldir. Günümüzde insanların bilgiyi elde etme yöntemleri düşünüldüğünde acısız öğrenme modeli unsurlarının oldukça etkili olduğu görülmektedir. Özellikle teknolojinin gelişimi ve sosyal mecraların artmasıyla birlikte bilginin bir nevi herkesleşmesi, bireyin maruz kaldığı bilgileri, çeşitliliği ve niteliği açısından daha elzem bir hale sokarak, algıların yönetilebilirliği bakımından çeşitli yöntemlerin doğumuna sebebiyet vermiştir. Bu noktada acısız öğrenme modeli, hedef kitlenin duygu, tutum ve davranışlarını istenilen noktaya getirilmesini hedefleyen algı yönetimi faalileyetleriyle yakın bir ilişki içerisindedir. Kitle iletişim araçları, video oyunları, çizgi filmler ve tüm sosyal platformlar bu hususta oldukça etkin rol oynamaktadır. Bu minvalde çalışmamız, acısız öğrenme modeli unsurlarını ele alarak, algı yönetiminde bir araç olarak kullanılabilirliğini geniş bir perspektiften sınamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Although knowledge is considered as power for the person who holds it, it can also bring about various scenarios depending on the reality of its nature and the area in which it is used. In this context, since the ancient philosophers, knowledge has been tried to be obtained in the context of elements that are accepted to exist in an ontological sense by questioning its content. Changes in the nature of knowledge and the way it is applied over time have shown that, in addition to creating elements that facilitate people's lives, it can also be used as a tool of hegemony. In this regard, it is clear that knowledge comes to the fore as a fundamental actor, both in the learning process and in the context of data obtained through perceptions. However, awareness of the elements learned or perceived and the belief that these occur within a certain consciousness on the part of the individual have developed in parallel with the belief that information is processed by rational individuals. This situation deeply influenced early learning theories and led to the denial of the existence of unconscious processes during the learning process. Over time, the development of the concept of the unconscious and, as a result, what kind of changes and reflexes the information acquired unconsciously throughout the individual's life develops in the person's life have begun to be discussed. Naturally, the nature of unconscious processes in the context of learning has increased and different learning theories have emerged. In this direction, the painless learning model is a model that includes learning theories such as implicit and incidental learning and tries to reveal the effect of unconscious processes on human life. Today, when the methods of obtaining information are considered, it is seen that the elements of the painless learning model are quite effective. Especially with the development of technology and the increase in social media, information has become universal. This situation has made the information to which the individual is exposed more essential in terms of its diversity and quality, and has led to the birth of various methods in terms of manageability of perceptions. At this point, the painless learning model is in a close relationship with perception management activities that aim to bring the target audience's emotions, attitudes and behaviours to the desired point. Mass media, video games, cartoons and all social platforms play a very effective role in this regard. In this regard, our study aims to test its usability as a tool in perception management from a broad perspective by addressing the elements of the painless learning model.