Visible-light-induced synthesis of novel ph responsive hybrid hydrogels for controlled drug delivery
Kontrollü ilaç salımı için yeni geliştirilen ph'a duyarlı hibrid hidrojellerin görünür ışık altında sentezlenmesi
- Tez No: 367660
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEDA KIZILEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hidrojeller, yüksek su tutma kapasiteleri ve vücuttaki fizyolojik değişiklere karşı duyarlı olmaları gibi eşsiz özellikleri nedeniyle, ilaç salım sistemlerinin ilgi alanları arasındadır. Bu çalışmada; pH değişimine duyarlı kompozit hidrojelin, görünür ışık altında sentezlendiği yeni bir yöntem geliştirilmiştir ve bu hidrojel antikonvülzan model ilaç olarak pregabalinin (PGB) kontrollü salımında kullanılmıştır. Kompozit hidrojelin pH'a duyarlı bölümü temel olarak, makromer olarak metakrilik asite bağlı poli(etilen glikol) uçlarından P(MAA-g-EG) oluşmaktadır. Ayrıca, pH'a duyarlı hidrojeli fonksiyonel hale getirmek için; hidrofobik bölümler oluşturacak olan çapraz bağlı stiren-bütadien-stiren (SBS) kopolimeri ilave edilmiştir. Şişme oranları, SBS eklenmesi ile azalmıştır ve bunun sonucunda yüksek çapraz bağ yoğunluklarına sahip hidrojeller gözlenmiştir. Nötr ve düşük pH değerlerinde, hidrojellerden PGB'in kontrollü salımı incelenmiş ve salım, hidrojelden taşınma şeklinin tanımlanması için analiz edilmiştir. In vitro fibroblast canlılık analizi ve in vivo implantasyon deney sonuçları, kompozit hidrojellerin toksik olmadığını ve istenen şekilde biyouyumlu özellikte olduğunu göstermektedir. Bu çalışma; görünür ışıkta sentezlenen pH'a duyarlı kompozit hidrojellere ait ilk çalışmadır. Bu teknik, özellikle farklı işlevlerdeki moleküllerin yapıya eklenmesinde ve böylece özel uyaranlara cevap olarak ard arda molekül salımında kullanışlı olacaktır. Ayrıca bu yöntem, farklı doku mühendisliği uygulamaları için çok fonksiyonlu membranların tasarlanmasında da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In the current research on drug delivery systems hydrogels have become an important topic due to their unique properties such as high water content and sensitivity to the physiological changes in the body. In this study, a novel method was developed for the visible-light-induced synthesis of a pH responsive composite hydrogels for controlled delivery of an anticonvulsant model drug pregabalin (PGB). The pH sensitive layer of the composite hydrogel was based on methacrylic acid grafted with poly(ethylene glycol) tethers P(MAA-g-EG). In addition, the hydrogel was functionalized with hydrophobic domains, through incorporation of crosslinked styrene-butadiene-styrene (SBS) copolymer. Swelling ratios were decreased with the addition of SBS, and as a result high hydrogel crosslink densities were observed. The composites were investigated for controlled release of PGB, and the release was analyzed to describe the mode of transport through the network under neutral and low pH conditions. In vitro human fibroblast survival assay and in vivo rabbit implantation experiments demonstrated that, these hybrid hydrogels were not toxic and had desirable biocompatibility properties. This is the first report about the synthesis of a pH responsive composite hydrogels via visible light photopolymerization. This technique could be useful for incorporation of molecules with specific functionalities so that sequential molecule delivery in response to specific stimuli could be achieved. This approach can also be used for the design of multifunctional membranes for various tissue engineering applications.