Portfolio selection with prospect models
Ümit modeli ile portföy seçimi
- Tez No: 367668
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Belirsizlik altında karar verme uzun zamandır endüstri mühendisliği araştırma dünyasında önemli bir yer edinmiştir. Günümüze kadar, karar vericinin belirsizlik altındaki davranışını açıklayan birçok model ortaya atılmıştır. Beklenen fayda modeli yazında en yaygın kullanıma sahip olan modellerden bir tanesidir. Fakat bazı araştırmalar göstermiştir ki insanlar beklenen fayda modelinde bahsedildiği gibi davranmamaktadırlar. Bu yüzden son zamanlarda beklenen fayda harici modeller yaygınlaşmaya başlamış ve ümit teorisi bunlardan bir tanesi olmuştur. Ümit modeli bazı açılardan beklenen fayda modeli ile ters düşmektedir. Araştırmamızın ana temasını ise bir riskli ve bir risksiz yatırım araçlarını içeren bir markette ümit modeli yatırımcısının seçimlerini incelemek oluşturmaktadır. Değer fonksiyonlarının yapıları arasındaki farklar incelenerek ümit modeli yatırımcısı hakkında birtakım bulgular elde edilmiştir. İlk olarak, portföy eniyilemesi problemi için ümit modeli çerçevesinde bir genel model oluşturulmuştur. Sonrasında, bu model farklı tiplerdeki değer fonksiyonları olan parçalı doğrusal, üssel ve parçalı üssel fonksiyonları ile analiz edilmiştir. Farklı dağılımlar ile her bir değer fonksiyonu daha detaylı bir biçimde incelenmiştir. İlgili portföy eniyilemesi problemi için çözümler elde edilmiş ve en iyi portföylerin bazı enteresan yapıları bulunmuştur. Eniyi portföyler ve beklenen değerler arasındaki ilişkiye bakıldığında, bir portföy için en iyi çözümün riskli yatırım aracından alıp veya satmamanın olduğu bir beklenen değer aralığının var olduğu gösterilmiştir. Son olarak, birtakım örnekler yardımıyla amaç fonksiyonunun yapısı gösterilmiştir. Dahası parçalı üssel ve üssel fonksiyonların eniyi çözümleri karşılaştırılarak değer fonksiyonunun parçalı oluşunun etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision making under uncertainty has always been important among the research community in industrial engineering. Many models which try to explain the attitude of decision maker under uncertainty have been proposed until today. The expected utility model is one of the most widely used models in this research area. However, some surveys show that people do not behave as stated in utility theory. So, non-expected utility models have recently become popular and the prospect model is one of them. The prospect model contradicts the expected utility model in a number of ways. Main theme of our research is to investigate the choices of prospect investors in a market that contains one risky and one risk-free asset. Exhibiting the differences between structures of the value functions, we get some indications about the portfolio choices of prospect investors. Firstly, we constructed a general model for the portfolio optimization problem within the frame of the prospect theory. Then, we analyzed it with the different types of value functions: piecewise linear, exponential and piecewise exponential, sequentially. Using different return distributions, each value function is investigated in more details. We derived the solution of the portfolio optimization problem and we obtained some interesting properties of optimal prospect portfolios. Looking at the relationship between the optimal portfolios and asset means, we show that there is a mean interval for a portfolio where it is optimal not to buy or shortsell the risky asset. Finally, we presented numerical examples to illustrate the shapes of the objective function. Moreover, comparing piecewise exponential and exponential optimal solutions, we analyzed the e¤ects of the prospect value functions.