A stylized bed allocation model for a Turkish private hospital with a two class loss system
Türkiye'deki bir hastane için sunulmuş, iki sınıflı kayıp sistemlerini içeren basitleştirilmiş yatak ayırma modeli
- Tez No: 367667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN LERZAN ÖRMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Industrial and Industrial Engineering, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hastane yöneticileri günlük planları belirlerken hastaları yataklarına kabul etmek için belirli politikalar uygular. Hastanın durumunun ciddiyeti ve beklenen yatış süresi, gün içinde beklenen hasta sayısı ya da yatışın maliyeti hastane yöneticilerinin karar alırken düşündükleri bazı kıstaslardır. Bu araştırmada, kabul, ret, erken taburcu ve ek koğuşa kabul politikalarının maliyet üzerindeki etkilerini anlamak için basitleştirilmiş bir model sunuyoruz. Modelde iki hastane koğuşu (ana ve ek koğuş) iki durumdaki hastaya (ağır ve normal durumda) hizmet etmektedir. Ağır durumdaki hastanın iyileşme süreci iki aşamalı hipoeksponensiyel dağılımlı iken normal durumdaki hastanınki eksponensiyel dağılımlıdır. Ana koğuş her iki durumdaki hastaya hizmet verirken ek koğuş sadece normal durumdaki hastalara hizmet verir. Normal durumdaki hasta ağır durumdaki hastayı kabul etmek için iyileşme süreci tam olarak bitmeden taburcu edilebilir (erken taburcu politikası). Bu yüzden erken taburcu politikasının uygulanabilmesi için en az bir tane normal durumda hasta olması gerekir. Bu çalışmada, erken taburcu politikasının ancak ana koğuştaki tüm yataklar dolduğunda yapılırsa en-iyi olcağını gösterdik. Ayrıca, hastaların“tercih edilen”veya“özellikle tercih edilen”olması için gerekli koşulları bulduk. Bir durumki hasta son boş yatağa kadar kabul ediliyorsa o durum“tercih edilen”dir. Koğuş doluyken bile erken taburcu politikası ile kabul edilen ağır durumdaki hastalar“özellikle tercih edilen”olarak tanımlanırlar. Son olarak bütün bu bulduklarımızı özel bir hastaneden aldığımız verilerle sayısal çözümleme ile destekledik.
Özet (Çeviri)
Hospital managers apply certain policies when developing daily schedules to admit patients to the hospital wards. Severeness of the patient, expected length of stay of the patient, expected number of incoming patients during the day or cost of the hospitalization are some factors that the manager considers during the decision making process. In this research, we develop a simplified model to understand the effects of admission, early discharge and overflow policies on the expected cost of the system. The model assumes that two hospital wards (main ward and overflow ward) serve two types of patients (severe and mild). The recovery time of a severe patient is represented by a two stage hypoexponential distribution whereas that of a mild patient follows an exponential distribution. The main ward serves both patient types, but the overflow ward can only accommodate mild patients. A mild patient may be discharged before his/her complete recovery upon an arrival of a severe patient. Early discharge decision is valid if there exists at least one type-2 patient in the system. We show that early discharge decision is not optimal unless all beds are occupied in the main ward. Furthermore, we establish the conditions which ensure that a patient type is“preferred”or“strongly preferred”, where patients of a preferred type are always accepted when there is at least one free bed and patients of a strongly preferred type are accepted even when the ward is full by early discharge decision. Finally, we verify our findings with a numerical analysis whose data is taken from a private hospital in Turkey.