Anaokulu öğrencilerinin okul servislerine binme ve inme zamanlarının takibine yönelik bir sistem tasarımı
Kindergarten students to the school bus boarding and alighting times tracking towards the design of a system
- Tez No: 367693
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT KÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında anaokulu öğrencilerinin servise biniş ve iniş saatlerinin takibine yönelik olarak donanım ve yazılımdan oluşan bir sistem tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan sistemde yazılım ve donanım arasında entegrasyon yeni nesil mikroişlemciler olan Arduino teknolojisi kullanılarak yapılmıştır. Bilindiği üzere anaokulu öğrencileri yaş olarak küçük olduklarından dolayı yetişkin bireyler eşliğinde okullarına ulaştırılmaktadır. Günümüzde ise daha çok okul servisleri bu iş için kullanılmaktadır. Ancak herhangi bir olumsuz durumda çocuğun okul servisinde olup olmadığı kayıt altında olmadığı için bir takım suiistimallere açık duruma gelmektedir. Bu durumun üstesinden gelmek için, tasarlanan bu sistemle öğrencinin okul servisine binme ve inme zamanları RFID teknolojisi vasıtasıyla kayıt altına alınmaktadır. Kayıt altına alınan bu bilgilere daha sonra herhangi bir zamanda herhangi bir yerden ulaşma imkanı sağlamaktadır. Tasarlanan sistemin en önemli avantajı günümüzde en yaygın kullanılan teknolojilerin bir arada kullanmasıdır. Arduino, RFID ve WiFi Shield teknolojilerinin birleşiminden oluşan donanım bölümü aynı zamanda kablosuz olarak çalışmaktadır. Donanım bölümü ile, çocuklara ait RFID kartlardaki bilgi okunarak online olarak veritabanına kaydedilmektedir. Yazılım bölümü ile kaydedilen bilgilere erişim sağlanarak analizleri yapılması sağlanmaktadır. Yazılım olarak oluşturulan bölüm, Asp.Net teknolojisi kullanılarak oluşturulan bir web sitesidir. En yaygın teknolojilerin kullanılması, kablosuz olarak çalışması ve online olarak bilgilere erişimini sağlaması nedenlerinden dolayı sistemin kullanılması son derece faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, kindergarten students to the school bus boarding and alighting times for follow-up of a system consisting of hardware and software design has been made. In the designed system integration between software and hardware are made using Arduino technology that is the next-generation microprocessor. As is known, Because the age of kindergarten students are small they go to school accompanied by adult individuals. But school buses used for this condition today. However, when any adverse situation occurred, because whether child is in school bus is not enrolled some abuses may occur. In order to overcome this situation, designed with this system, students riding the school bus and exit times are recorded by means of RFID technology. Later, from any location at any time, to be recorded this information is provided to achieve. The most important advantage of designed this system uses a combination of technologies which are the most widely used nowadays. A hardware is the combination of Arduino, WiFi Shield and RFID technology and also it works as wireless. The following is hardware duty; the information which belonging to children by reading in the RFID tag is to register to the database online. Providing access to information recorded by the Software is provided by analysis. Created as part of the software is a website created using Asp.Net technology. The most common use of technology, the wireless to work and to provide online access to information for reasons of use of the system will be extremely useful.