Okul öncesi eğitimin ve diğer değişkenlerin ilköğretim 1.sınıf öğrencilerinin duyguları tanıma ve ifade etme becerilerine etkisi
The effects of pre-school education and other variables to emotion recognition and expression skills of 1st grade elementary school students.
- Tez No: 325888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmada ilköğretim 1.sınıf öğrencilerinin, okul öncesi eğitim alıp-almama,okul öncesi eğitime devam etmeme,1 yıl devam etme,2 yıl ve daha fazla devam etme, devam ettiği okul öncesi eğitim kurumu(anaokulu,anasınıfı),cinsiyet,kardeş sayısı,doğuş sırası,anne-babanın eğitim düzeyi değişkenlerinin çocukların duyguları tanıma ve duyguları ifade etme becerilerinde farklılaşmaya neden olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın bağımlı değişkenleri ilköğretim 1. sınıf öğrencilerinin Duyguları Tanıma Ve Duyguları İfade Etmeleridir. Bağımsız değişkenleri ise ilköğretim 1.sınıf öğrencilerinin, okul öncesi eğitim alıp-almama,okul öncesi eğitime devam etmeme,1 yıl devam etme,2 yıl ve daha fazla devam etme, devam ettiği okul öncesi eğitim kurumu(anaokulu,anasınıfı),cinsiyet,kardeş sayısı,doğuş sırası ve anne-babanın eğitim düzeyleridir.Araştırmanın çalışma evreni; 2011-2012 öğretim yılında Konya İli Karatay,Meram,Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bulunan ilköğretim kurumlarının 1. sınıf öğrencileridir.Konya İli Karatay,Meram,Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi 254 ilköğretim okullarından tesadüfi küme örnekleme ile 40 okul alınmış,bu okullardan tesadüfi eleman örneklem yolu ile seçilen 800 1.sınıf öğrencisine ?Duyguları Tanıma Testi?,?Duyguları İfade Etme Testi? ve ?Kişisel Bilgi Formu? uygulanmıştır.Tarama modelinde olan bu araştırmada, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında ilişkisel tarama yapılmıştır.Araştırmada öğrencilerin kişisel bilgilerini içeren araştırmacı tarafından hazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu?, duyguları tanıma ve ifade etmeyi ölçmek için ise Yrd.Doç.Dr.Hatice Ergin tarafından geçerlilik güvenirlik çalışması yapılan?Duyguları Tanıma Testi?ve ?Duyguları İfade Etme Testi? ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini koyacak bir model içinde ele alınmıştır. Verilerin analizinde ilköğretim 1.sınıf öğrencilerinin okul öncesi eğitim alıp almama,okul öncesi eğitime devam ettiği kurum ve cinsiyetin Duyguları Tanıma veDuyguları İfade Etme becerilerinde bir farklılaşmaya neden olup olmadığının değerlendirilmesinde t testi,okul öncesi eğitime devam etmeme,1 yıl devam etme,2 yıl ve daha fazla devam etme,kardeş sayısı, doğuş sırası ve anne-babanın eğitim düzeyinin Duyguları Tanıma ve Duyguları İfade Etme becerilerinde bir farklılaşmaya neden olup olmadığının değerlendirilmesinde ise ANOVA testi;ANOVA testinde farkın hangisinden kaynaklandığını belirlemek için de Tukey testi kullanılmıştır.Verilerin analizinde manidarlık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir.Araştırma sonucunda okul öncesi eğitim alıp almama değişkeni ile ilgili olarak;okul öncesi eğitim alan ilköğretim 1.sınıf öğrencilerinin Duyguları Tanıma ve Duyguları İfade Etme testi puan ortalamaları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Okul öncesi eğitime devam etmeme,1 yıl devam etme,2 yıl ve daha fazla devam etme değişkeni ile ilgili olarak; Duyguları Tanıma ve Duyguları İfade Etme testi puan ortalamaları okul öncesine devam etmeyen grup ile 2 yıl ve daha fazla devam edenler arasında anlamlı düzeyde fark oluşturmuştur.Okul öncesi eğitime devam ettiği kurum(anaokulu, anasınıfı) değişkeninin; Duyguları Tanıma ve Duyguları İfade Etme testi puan ortalamaları arasında farklılaşmaya yol açmadığı bulgusuna ulaşılmıştır.Cinsiyet değişkeni ile ilgili olarak; Duyguları Tanıma ve Duyguları İfade Etme testi puan ortalamalarında farklılaşmaya yol açmadığı bulunmuştur.Kardeş sahibi olmama,1 kardeş sahibi olma, 2 ve daha fazla kardeş sahibi olma değişkeni ile ilgili olarak; Duyguları Tanıma ve Duyguları İfade Etme testi puan ortalamarında kardeş sayısının anlamlı düzeyde farklılaşmaya yol açan önemli bir unsur olmadığı saptanmıştır.Doğuş sırası değişkeni ile ilgili olarak; Duyguları Tanıma ve Duyguları İfade Etme testi puan ortalamalarında farklılaşmaya yol açmadığı bulunmuştur.Annenin eğitim düzeyi değişkeni ile ilgili olarak; Duyguları Tanıma ve Duyguları İfade Etme testi puan ortalamalarında anne eğtim düzeyi artıkça puan ortalamalarında anlamlı düzeyde fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Babanın eğitim düzeyi değişkeni ile ilgili olarak ise Duyguları Tanıma ve Duyguları İfade Etme testi puan ortalamalarında üniversite mezunu babaların puanı anlamlı düzeyde fark oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate whether there is a reason to diverge the abilities of expressing their feelings and emotions of elementary school students in 1st class by the variables such as receiving pre-school education or not, attending pre-school education or not, attending pre-school education for one year, attending for two years or more, pre-school education institution (kindergarten,nursery class), gender, sibling number, birth order, parents' educational level. Dependent variables of this study are 1st grade elementary school students? competences for Emotion Recognition and Expressing Feelings. Independent variables are receiving pre-school education or not, attending pre-school education or not, attending pre-school education for one year, attending for two years or more, pre-school education institution (kindergarten,nursery class), gender, the number of siblings, birth order, parents' educational level.Population of the study is the 1st grade elementary school students in the schools in the province of Konya under the Directorate of National Education of Karatay, Meram, Selçuklu in the 2011-2012 Academic Year. 40 schools were taken by random cluster sampling between 254 official elementary schools which are under the Directorate of National Education of Karatay, Meram, Selçuklu in the province of Konya and“Emotion Recognition Test”,“Expressing Emotion Test”and“Personal Information Form ”are applied to 800 1st grade students that were selected by random element sampling method.As this study is based on screening model, relational screening is made between dependent and independent variables.In the study,“Personal Information Form”, including personal information which is prepared by the researcher;“Emotion Recognition Test”and " Emotion Expressing Test? scales,of which reliability and validity studies are made by Assist. Prof. Hatice Ergin, were used to measure the students? competence to recognize and express feelings. Statistical analysis of the data are discussed in a model that can demonstrate the effect of independent variables on the dependent variables. In the analysis of the data, ?T? test was used for assessing whether there is any differentiation in their abilities of Recognizing Emotions and Expressing Emotions of the 1st grade elementary school students? receiving pre-school education or not, pre-school education institution and gender; ANOVA test was used for assessing whether there is any differentiation in their abilities of Recognizing Emotions and Expressing Emotions by not attending pre-school education, attending pre-school education for one year, attending for two years or more, the number of siblings, birth order and parents' educational level ; ?Tukey? test was used to determine from which the difference caused by in the ANOVA test. In the analysis of the data the significancy level was determined as 0.05.As a result of the research, about the variable whether to have pre-school education; significantly higher avarage test scores were obtained in Emotion Recognition and Expressing Emotions Tests of the 1st grade elementary school students that attended pre-school education. About the variables not attending pre-school education, attending pre-school education for one year, attending for two years or more; the avarage test scores in Emotion Recognition and Expressing Emotions Tests formed a significant difference between the groups that didn?t attend pre-school education and attended for two years or more. It was found out about the pre-school education institution (kindergarten,nursery class) variable that it didn?t caused any differentiation between avarage test scores in Emotion Recognition and Emotion Expressing tests. About the gender variable; it was found out that it didn?t cause differentiation in the average test scores in Emotion Recognition and Emotion Expressing tests. About the not having any sibling, having one, having two or more sibling variable; it was found out in the average test scores in Emotion Recognition and Emotion Expressing tests that the number of siblings were not an important factor that led to a significant differentiation. About the birth order variable; it was found out that it didn?t led to differentiation. About the mother's education level variable; it was concluded in the average test scores in Emotion Recognition and Emotion Expressing tests that there is a significant difference in avarage test scores as the level of the mother increases. About the father?s education level variable; in the average test scores in Emotion Recognition and Emotion Expressing tests, university graduate fathers? score created a significant difference.