Anaokulu öğrencilerinin bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkileşimi
Preschool children's interaction with information and communication technology
- Tez No: 368563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğrencilerinin bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanım profilini belirlemektir. Bu nedenle tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Kırşehir il merkezindeki 7 anaokulunda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Veri toplamak amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen ölçme aracı kullanılmıştır. Ölçme aracında öğrencilerin ve velilerin kişisel bilgileriyle ilgili 7, çocukların bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkileşimini incelemek amacıyla 80 olmak üzere toplam 87 soru vardır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 17.0 paket programı kullanılmış ve veriler homojen dağılmadıkları için Mann-Whitney U ile Kruskall Wallis H anlamlılık testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, çocukların zengin bir teknolojik çevrede yaşadığı görülmektedir. Çocuklar günde ortalama 115 dakika televizyon izlemekte ve 28 dakika bilgisayar kullanmaktadırlar. Bununla beraber çocuklar BİT kullanımına yönelik pek çok becerilere sahiplerdir. Erkek çocukların kız çocuklara göre daha uzun süre bilgisayar kullandığı ve bilgisayar kullanımına yönelik daha çok becerilere sahip oldukları tespit edilmiştir. Çocukların BİT kullanımı ve BİT'le etkileşimlerini etkileyen faktörler incelendiğinde velilerin eğitim düzeyinin etkisi görülmektedir. Velilerin eğitim düzeyleri arttıkça çocukların BİT kullanım becerileri de artmıştır. Aynı şekilde velilerin ekonomik düzeylerinin artmasıyla paralel olarak çocukların BİT kullanım becerileri de artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the preschool students' usage profile of information and communication technology (ICT). Therefore descriptive survey model was used in the study. The sample of the study consisted of preschool students, which are located around of the Kırşehir Centrum. An assessment instrument developed by the researcher was used to collect data. The assessment instrument has divided into two parts. The first part was consisted of 7 questions with regards to children and their parents' demographics. Another part was consisted of 80 questions were aimed to explore children's ICT interaction. SPSS was used to analyze data. Tests of significance are called Mann Whitney U and Kruskall Wallis H was used because of no homogenous data. The result of this study reveals that children live in a technologically rich environment. On a typical day, the mean number of minutes children watched TV was 115 and used computer was 28 minutes. In parallel with, children have many skills concerning using computer. According to sex, male use computer more than girl. Furthermore, male have more computer skills than girl. When factors which affect children's ICT usage and interaction are researched, effect of the parents' educational situation is seen. Correspondingly, when the parents' educational situations increase, children's computer usage skills increase. Likewise, children's ICT usage skills increase associated with parents' economic situation.