Afet durumları için akıllı telefonlarda hücresel sistemlere alternatif haberleşme sistemi geliştirilmesi
Establishing an alternative communication network in disaster situations using smart devices
  1. Tez No: 367703
  2. Yazar: YUSUF ÇERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜLBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde iletişim için yaygın olarak hücresel haberleşme sistemleri kullanılmaktadır. Afet anında arızalanma veya aşırı yüklenme gibi sebeplerle haberleşme sistemleri çökebilmekte ve iletişim sağlanamadığı zamanlar olabilmektedir. Afet anlarında kullanılabilecek alternatif haberleşme alt yapısının varlığı bu gibi durumlarda önem kazanmaktadır. Bu çalışma doğal afetlerde (deprem, fırtına gibi) hücresel şebekelerin aşırı yüklenme, arızalanma gibi sebeplerle devre dışı kaldıkları durumlarda, kurtarma ekipleri ve afetzedeler arasında iletişimi sağlayacak alternatif haberleşme alt yapısı kurmayı hedeflemektedir. Bu haberleşme alt yapısı, akıllı cihazların WiFi arayüzü kullanılarak örgü ağı kurulması ile oluşturulmuştur. Akıllı cihaz olarak, maliyeti düşük ve yaygın olarak kullanılan Android işletim sistemli cep telefonları tercih edilmiştir. Android işletim sistemine sahip cihaz üzerinde çalışan“baskonuş”özelliğine sahip sesli konuşmayı sağlayan uygulama geliştirilmiştir. Örgü ağının oluşturulması için MANET Manager açık kaynak kodlu mobil ad-hoc ağı çatısı kullanılmıştır. Android cihazlar ve bilgisayar üzerinde OLSR (Optimized Link State Routing) yönlendirme protokolünü kullanan yazılım ile örgü ağı oluşturularak veri aktarım testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays cellular communication systems are widely used for communication. Communication systems can be collapsed for reasons such as breakdown or overloading during disaster and communication isn't provided in this time period. It is important that the existence of alternative communications infrastructure that can be used in case of disaster situations.This study aims to set up an alternative communication network which enables rescue crew to communicate with each other and disaster victims in case of a cellular network breakdown or overload in a natural disaster such as earthquake or storm. The communication network is created via establishing mesh network by using Wi-fi interface of smart devices. Commonly used smart phones with Android operating systems are preferred as smart devices. A“push to talk”appliction is developed on Android. Open source software MANET Manager framework is used for creating mesh network. A series of tests on Android devices and computers are applied by creating mesh network with a software using OLSR (Optimized Link State Routing) routing protocol. As a result of the tests, communication among devices is succeeded.