Siyah alaca ineklerin sütlerinde belirlenen somatik hücre sayısı üzerine depolama sıcaklığı ve süresinin etkisi
The effects of storage temperature and storage time on somatic cell count in raw milk of holstein cows
  1. Tez No: 367715
  2. Yazar: ABDULLAH KIRAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AZİZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada, farklı sıcaklık ve depolama süresinde depolanan Siyah Alaca ineklerin sütlerindeki somatik hücre sayıları DeLaval somatik hücre sayım cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Bu amaçla 54 baş Siyah alaca ineğin sütlerinden yararlanılmıştır. Süt örnekleri SHS'na göre düşük (≤215x103 hücre/ml) ve yüksek (>215x103 hücre/ml) olarak gruplandırılmıştır. Her bir süt örneği farklı sıcaklık (-20ºC, 4ºC, 21ºC, 36ºC) ve farklı depolama sürelerinde (taze süt, 2, 4, 6, 8, 10. saatler ve 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. gün) depolanmıştır. Birinci ve ikinci grup için logSHS ortalamaları 4.58±0,087 hücre/ml, 6.03±0.091 hücre/ml olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the influence of storage temperature and storage time on Holstein cows milk somatic cell counts (SCC) determined using the DeLeval cell counter (DCC). For this purpose, 54 samples were used from Holstein cattle milk. Milk samples were grouped from high score (>215x103 cell/ml) to low score (≤215x103 000cell/ml) according to SCC. Each milk sample was stored at different temperatures (-20ºC, 4ºC, 21ºC, 36ºC) and different storage time (fresh milk, 2, 4, 6, 8, 10. hour and 2, 3, 4, 5, 6, 7 and 8. days. The averages of logSCC were determined as 4.58±0.087 cells/ml for first group and 6.03±0.091 cells/ml for second group, respectively.