L21 yapısındaki heusler tipi Ni2XGa (X=Co, Cu, Ni, Sc, Ti, V ve Zn) alaşımlarının yapısal, elektronik, elastik ve fonon özelliklerinin yoğunluk fonsiyonel teorisi ile incelenmesi
The investigation of l21 in the structure, heusler type Ni2XGa (X=Co, Cu, Ni, Sc, Ti, V ve Zn) alloys, in terms of their structural, electronic, elastic and phonon properties using density functional theory
  1. Tez No: 367714
  2. Yazar: KEMAL TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde, L21 yapıdaki Ni2XGa (X=Co, Cu, Ni, Sc, Ti, V ve Zn) Heusler alaşımlarının elastik, elektronik ve fonon özellikleri genelleştirilmiş eğim yaklaşım (GEY) içerisindeki first-principle hesaplamaları ile incelendi. Örgü sabiti, hacim modülü ve hacim modülünün birinci türevi hacmin bir fonksiyonu olarak Murnaghan durum denklemi ile toplam enerjiye fit edilerek belirlendi. Ni2CoGa, Ni2CuGa ve Ni2NiGa alaşımları için hesaplanan elastik sabitleri Born kararlılık ilkesine göre karasızken diğer bileşikler karalıdır. Bu materyallerin elektronik bant yalpıları spin polarize durumları da dâhil edilerek sunuldu. Ni2CoGa için hesaplanan toplam manyetik momet 1.90 µB olarak bulundu. Diğer bileşikler için 0 µB olarak hesaplandı. Lineer-tepki metoduna dayalı fonon dağınım eğrileri tüm materyaller için araştırıldı. Bu sonuçlara göre, tüm materyallerin fonon özellikleri dinamik olarak kararsız bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, elastic, electronic, and phonon properties of Ni2XGa (X=Co, Cu, Ni, Sc, Ti, V ve Zn) Heusler alloys in L21 structure have been investigated via first-principles calculations within the generalized gradient approximation. Ground state properties such as lattice constant, bulk modulus and its first derivative have been determined by fitting the total energy as a function of the volume to the Murnagan equation of states. The computed elastic constants for Ni2CoGa, Ni2CuGa ve Ni2NiGa alloys are unstable by Born stability criteria, while the ather alloys are stable. The electronic band structure of these materials is presented by including spin-polarized state. The calculated total magnetic moment for Ni2CoGa has been founded as 1.90 µB, while the other materials have been calculated as 0 μB. The phonon-dispersion curves based on the linear-response method have been investigated for all materials. According to these results, the phonon properties of all materials have been found as dynamically unstable.