Magnetıc retarder wıth extended control system
Geni̇şleşti̇ri̇lmi̇ş kontrol aralikli manyeti̇k retarder
- Tez No: 367725
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yapılan çalışma, manyetik retarder sistemiile mekanikfrensistemlerindeki sorunların bir kısmının çözüme kavuşturulması ve mekanikfrensistemlerineyardımcı bir fren sistemi sunulması amaçlanmaktadır. Manyetik retarder sistemlerinde aşınma, kinetik enerjinin sürtünme ile ısıya dönüştürülmesi söz konusu değildir. Diğer taraftan, standart manyetik retarder sistemlerinde de toplam 4 kademe vardır. Geliştirmiş olduğumuz bu sistemde kademe sayısı 1024'e çıkarılmıştır. Sistemin kumanda kolu 0 ile 1024 arasında bir konumda bulunabilmektedir. Retarder kolunun okunan pozisyonu manyetik retarderda elektronik kontrollü olarak fren kuvvetinin oluşmasına, sebep olur. Bu şekilde istenilen seviyede oldukça hassas fren kuvveti elde edilmesi mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Vehicles often use mechanical braking systems. In these brake systems, the kinetic energy of the vehicle is converted into heat and are released into the medium by brake system components. Although some serious difficulties are encountered in mechanical brake system, they are very much compact and effective in most cases. In particular, increasing temperature reduces brake forces posing a serious problem for the vehicle control. In addition, the mechanical brake system's complexity, the contamination of the brake fluid with water may lead to serious technical problems. The targeted magnetic retarder system is expected to resolve some of these issues and is intended to provide an alternative braking system. In this type of magnetic retarder based brake systems, the kinetic energy of the vehicle is not converted into heat by friction. On the other hand, in the standard magnetic retarder system, there are 4 brake force levels in total. The targeted system has been designed to increase this brake force levels to 1024. Instead of conventional four positions, the new retarder force control arm is therefore could be positioned anywhere between 0 and 1024. The retarder lever arm position is used in generation of the magnetic retarders electronically controlled brake force. In this manner, a highly sensitive desired level of braking force can be achieved.