Çeşitli imin ve hidrazonların etkin ve temiz sentezi
Clean and effectively synthesis of imines and hydrazone derivatives
- Tez No: 367733
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE SULTAN GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Biyolojik olarak önemli bileşiklerin pek çoğunda azot atomu bulunmaktadır. İmin ve türevleri heterosiklik bileşiklerin sentezlenmesinde kullanılan önemli ara bileşiklerdir ve hem endüstriyel hem de laboratuvar ortamında etkin kullanıma sahiptir. Hidrazonlar da iminler gibi biyolojik aktivite gösteren bileşiklerdir ve organik sentezde, metal karbonillerinde bir fonksiyonel grup olarak veya hidrazon Schiff bazı olarak kullanılan önemli ara ürün bileşiklerdir. İmin ve hidrazonların sentezi için literatürde pek çok yöntem mevcuttur. Ancak bu yöntemler, pahalı katalizörler kullanımı, uzun reaksiyon süreleri ve fazla miktarda çözücü tüketilmesi gibi dezavantajlara sahiptir. Daha temiz ve çevre ile uyumlu yöntemlerin geliştirilmesi son yıllarda organik kimyacıları“yeşil kimya”konseptine uygun çalışmalar yapmaya yöneltmektedir. Bu alternatif yöntemlerle kaynakları korumanın yanı sıra maliyeti düşürmek hedefler arasındadır. Bu tez çalışmasında“etkin ve yeşil”bir işlemle çeşitli benzaldehit ve asetofenon türevlerinin anilin ve hidrazinlerle çözücü ve katalizör kullanmadan oda sıcaklığında tepkimeleri ile imin ve hidrazonlar sentezlenmiştir. Reaksiyon süreleri 1 dk-5 gün aralığında değişirken sentezlenen ürünlerin verim %20-96 olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Many biologically important compounds include nitrogen atom. Imines and their derivatives are important intermediates used in the synthesis of heterocyclic compounds. They have effective usage in both industrial and laboratory envirenments. Hydrazone compounds show biological activity like imines. They are used as functional group in metal carbonyl compounds or schiff bases in inorganic synthesis. There are several methods in literatüre for the synthesis of imines and hydazones. However, these methods suffer from usage of organic solvents, expensive catalysts and long reaction time. In recent years, need of the development of cleaner and more environmetally bening methods have lead organic chemists conducting the appropriate studies to“green chemistry”concept. With these alternative methods conservation of resources as well as the cost reduction are targeted. The use of alternative solvents such as water, supercritical fluid and organic synthesis in solvent-free conditions are among these alternative methods. In this study, various benzaldehyde and acetophenon derivatives were reacted with primary, aromatic and aliphatic amines and hydrazine derivatives without using solvent and catalyst at room temprature. The reaction time was changed from 1 min to 5 days and the product yields were in %20-96.