İmin ve eterik temelli ikincil yapı birimi içeren kafes yapıların sentezi, karakterizasyonu ve uygulama alanlarının belirlenmesi
Synthesis, characterization and application studies of frameworks that include imine and etheric based secondary building units
- Tez No: 600527
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tekrarlanan birimlerdeki imin ve eterik bağları polimerlerin çeşitli özellikler kazanmasını sağlamaktadır. Elastiklik, pH duyarlılığı, suda çözünebilirlik bu özelliklerdendir. Bu tez çalışmasının amacı, imin ve eterik bağlar içeren kafes yapılariçeren gözenekli kafes yapılarının sentezini başarıyla gerçekleştirerek uygulama alanlarını belirleyip literature kazandırmaktır. Çeşitli 2-B ve 3-B gözenekli kafes yapıların sentezi için 2,4,6-tris(4-hidroksibenzimino)-1,3,5-triazin (HT), pentaeritritol (PT), 1,5-dibromopentan (DP) ve p-ksilendibromid (DX) ikincil yapı birimleri kullanılarak imin veya eterik bağ içeren dört çeşit (PHTDX, PHTDP, PPTDX ve PPTDP) kafes yapılı polimer elde edildi. HT ikincil yapı biriminin sentezi, laboratuvar ortamında %95 verimle suda gerçekleştirilip kafeslerin sentezi yapıldı. Kafeslerin sentez işlemi hem kloroformda hem de DMF' te gerçekleştirilmiş fakat kloroformda yapılan sentezlerin veriminin çok düşük olması sebebiyle tüm çalışmalar DMF'te sentezlenen kafes yapılarla gerçekleştirilmiştir. Uygulama alanları ve avantajlarının belirlenmesi için çeşitli karakterizasyon yöntemleri kullanıldı. Bu yöntemler FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR analiz metotlarıdır. Ayrıca, sentezlenen kafeslerin yüzey morfolojlerini belirlemek için SEM görüntüleri, termal özelliklerini belirlemek için TGA-DTA analizleri yapıldı ve buna ek olarak erime noktaları tayin edildi. Ortalama kafes büyüklüğünün belirlenmesi için DLS yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Imine and etheric bond provides polymers various distinctive properties, such as pH sensitivity, elasticity, water solubility, reversibility and so forth. Several 2D and 3D porous polymeric substances which contain imine and etheric bond were synthesized through using multiple-functional binary building units. Following monomers were used for synthesis: 2,4,6-tris(4-hydroxybenzimino)-1,3,5-triazine, pentaerythritol, 1,5-dibromopentane, p-xylylene dibromide, and 9,10-dibromoantracene. Applicational advantages of imine bond and etheric bond tried to be predicted through performing following analysis. The structures of synthesized frameworks were determined by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and UV-Vis analysis methods. In addition, the surface morphologies were determined by scanning electron microscopy (SEM) images. The number average molecular weight, mass average molecular weight and polydispersity index were identified by Size Exclusion Chromatography (SEC). Optical properties of compounds were determined by UV-Vis and fluorescence spectroscopy measurements. Pore size and surface area measurements were determined by BET analysis. Thermal properties were determined by Thermogravimetric Analysis-Differential Thermal Analysis (TGA-DTA) and Differential Scanning Calorimetry (DSC) measurements. Also, solubilities of frameworks determined through solubility tests in various solvents.