Çeşitli mangan ve kobalt komplekslerinin sentez yapılarının aydınlatılması ve yeşil bitkilerin fotosentezindeki katalizör rollerinin incelenmesi
Synthesis of some manganese (II) and cobalt (II) complexes, determination of their structure and investigation of role as catalyst in photosynthesis of green plants
- Tez No: 93491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN KARACAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÇEŞİTLİ MANGAN VE KOBALT KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ, YAPILARININ AYDINLATILMASI VE YEŞİL BİTKİLERİN FOTOSENTEZİNDEKİ KATALİZÖR ROLLERİNİN İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Ümmühan ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2000 ÖZET Bu çalışmada metansülfonilhidrazin ile salisilaldehit, 5-kloro salisilaldehit, 2- hidroksiasetofenon ve 2-hidroksi-l-naftaldehit kullanarak dört yeni Schiff bazları ve bunların mangan(II) ve kobalt(H) kompleksleri sentezlenmiş yapıları element analizleri, FTER, 'H-NMR, UV-GB spektrumlan, TGA analizi, iletkenlik ve manyetik duyarlık ölçümleri ile aydınlatılmıştır. Ayrıca piridin-1-oksit ve N,N'- heksametilenbis(salisiliden imin) ligandlanmn mangan(H) ve kobalt(İI) kompleksleri sentezlenmiştir. Tüm kompleksler mangan klastın çıkartılmış Fotosistem II örneklerine ilave edilerek elektrokimyasal ve spektroskopik yöntemlerle, 02 çıkartma verimleri ve elektron transferleri tayin edilmiştir. PS II nin yeniden yapılandırma kapasitesi mangan komplekslerinde Co(ü) komplekslerine oranla çok daha iyidir. PS II nin yeniden yapılandırma kapasitelerindeki genel azalma şu şekildedir: polimerik Mn (II) > monomerik büyük hacimli Mn (II) > monomerik küçük hacimli Mn (II)> Co(ü) kompleksleri. Bilim Kodu : 405.01.01 Anahtar Kelimeler : Mangan(ü) ve Kobalt(H) kompleksleri, Schiff Bazları, PS II nin yeniden yapılandırması Sayfa Adedi : 154 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Nurcan KARACAN
Özet (Çeviri)
11 SYNTHESIS OF SOME MANGANESE(H) AND COBALT(II) COMPLEXES, DETERMINATION OF THEDt STRUCTURE AND INVESTIGATION OF ROLE AS CATALYST IN PHOTOSYNTHESIS OF GREEN PLANTS (Ph.D. Thesis) Ümmühan ÖZDEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2000 ABSTRACT In this work, four new Schiff Bases using methanesulphonilhidrazine with salicylaldehide, 5-chlorosalicylaldehide, 2-hydroxyacetophenone 2-hydroxy-l- naphtaldehide were prepared, their manganese(II) and cobalt (II) complexes were formed, and the structures of all these compounds were investigated by using elemental analysis, FTIR, 'H-NMR, UV, TGA, magnetic susceptibility and conductivity measurements.In addition, complexes of manganese (II) and cobalt (II) of pyridine- 1 -oxide and N,N'-hexamethylenebis(salicylideneimine) were synthesised. These complexes were added to manganese-depleted photosystem II and 02 evolution capacity and variable fluorescence intensities were determined by using electrochemical and spectrophotometric methods. Reconstitution capacity of PS II was more efficient for the manganese complexes than the Cobalts. General decrease in reconstitution capacity of PS II was as follows: polimeric Mn(H)>monomericbulky Mn(II)>monomeric Mn(H)>Co(II) complexes. Science Code : 405.01.01 Key Words : Complexes of manganese(II) and cobalt(II), Schiff Bases, Reconstitution of PS II Page Number : 154 Adviser : Doç.Dr. Nurcan KARACAN