Investigation of flow characteristics and heat transfer enhancement of various duct geometries
Çeşitli kanal geometrilerinde akış karakteristiklerinin ve ısı tranferi iyileştirilmesinin incelenmesi
  1. Tez No: 367735
  2. Yazar: NEHİR TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı çeşitli kanal geometrilerindeki akış karakteristiklerini belirlemek ve ısı transferinin iyileştirilmesine kanal geometrilerinin etkisini sayısal ve deneysel olarak araştırmaktır. Çalışmanın tamamı Reynolds 3000 ≤Re≤6000 aralığında yapılmıştır. İlk aşamada, oluk yüksekliğinin kanal yüksekliğine oranının, s/H ısı transferini iyileştirme ve akış yapısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla üç farklı yükseklik, s/H=0.1, 0.2, 0.3 oranlarında oluklu kanal geometrileri tasarlanarak sayısal çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda ısı transferinin en fazla iyileştirildiği oran belirlenmiştir. Daha sonra, hidrodinamik yapının incelenmesi ve sayısal çözüm bulgularının doğrulanması için deneysel çalışmalar Parçacık görüntülemeli hız ölçüm (PIV) yöntemi ile yapılmıştır. Çalışmalarda üç farklı faz, φ=180̊, 90̊, 0̊ açısı kullanılmıştır. Oyuklu kanal akışının yapısını ve ısıl verimi belirlemek için hız dağılımları, akım çizgileri, türbülans verileri deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Sayısal hesaplamalarda standart k-ε türbülans modeli kullanılmıştır. Sayısal çalışmalar sonucunda farklı kanal geometrileri için Nusselt sayısı, Nu sürtünme faktörü, f ve verimlilik indeksi, η hesaplanmıştır. Isı transferinin iyileştirildiği geometri belirlenmiştir. Sonuç olarak deneysel ve sayısal sonuçların birbirleriyle son derece uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the flow characteristics and thermal efficiency in various ducts geometries numerically and experimentally. The whole study has been conducted for Reynolds numbers in the range of 3000≤Re≤6000. Firstly, the effect of aspect ratio, s/H on heat transfer enhancement and on flow structures was aimed to be examined. Therefore, the corrugated duct geometries were designed for three different aspect ratios such as s/H=0.1, 0.2, 0.3 and various phase shift angles, φ of corrugated channels. Thermal efficiency of these geometries were examined numerically in order to optimize the aspect ratio, s/H. Afterwards, experimental studies were conducted in order to identify hydrodynamic structures and verify findings of numerical solution using Particle Image velocimetry (PIV). Throughout the study, three different phase angles, φ=0̊, 90̊ and 180̊, were utilized. Velocity distributions, patterns of streamline and corresponding turbulent statistics were determined experimentally and numerically in order to reveal hydrodynamics and thermal efficiency of the corrugated channel flow. In numerical calculations, standard k-ε turbulent model was utilized. As a result of numerical studies, Nusselt number, Nu friction factor, f and efficiency index, η were calculated for different corrugated channel geometries. Consequently, it was observed that numerical and experimental results were extremely compatible with each other