Halen yapılmakta olan deniz taşımacılığına yeni alternatif modeller
  1. Tez No: 36774
  2. Yazar: RAMADAN S. SALAMA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Denizcilik Sektörü son yıllarda yapılan çalışmalarla sürekli olarak gelişme kaydeden bir hale gelmiştir. Denizcilik alanında geliştirilen teknikler, bunları hakkında yapılan bilimsel ve teknik araştırmalar bu sektörün ülke ekonomilerinde ne kadar önemli rol oynadığını göstermiştir. İthalat ve ihracat faaliyetlerinin çok büyük bir kısmının deniz taşımacılığı faaliyetleri sonucu gerçekleşmesi ise bu alandaki çalışmalara ivme vermiştir. Bu çalışmalar geliştirilerek devam etmediği taktirde sektörde de gerilemeler görülebilir. Bundan dolayıda Teknolojik ve ticari gelişmelerle beraber ele alınması gereken yeni alternatif söz konusu olacaktır. Yeni alternatif olarak ortaya çıkan Konteyner taşımacılığı sürekli gündemde kalmıştır. Ve buna ilaveten son zamanlarda çoklu taşımacılık, yükün deşmesi gibi yeni kavramlar gündeme gelmiştir. Bunların yanında taşımacılık faaliyetlerinde (J.I.T) Just. İM. Time Sisteminin kullanılması konusunda da çalışmalar sürmektedir. Yaptığım araştırmalar sonucu üzerinde çalıştığım, geliştirilen bu yeni sistem ve alternatiflerin sektöre taşımacılık bazında çok büyük katkılarda bulunacağıda şüphesizdir. Bundan dolayıda bu gelişmenin devam etmesi için bu konuyla ilgili çalışmalarında artarak sürmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Navigation became a sector which is continuously developing itself in last years. Techniques invented for navigation, scientific and technical researches on the same has proved the importance of this sector. Researches on this sector has international trade activites consist of import and export are carried out through sea lines. Whether such researches are not continued, undoubtedly some regressions will be observed. Therefore, a demand for new alternatives beside technological and commercial developments will occur. For instance, container transport is always a popular system. In addition, new concopts such as multi transport, handlind of shipment become commonly used. Besides, there are some activies for usage of“just in time”(JIT) system. As a result of my surveys regardingly, there is no doubt that this new system being developed and the new alternatives will add many advantages to this sector. Therefore, my personal belief is that researches on this subject should continue with greater effort so as to ensure the continuanre of such development. Key word: The new alternative models for sea transport which is still being carried out.