Prediction of upper body power and maximal oxygen uptake of cross-country skiers using different regression methods
Farklı regresyon yöntemleri kullanarak kros kayakçılarda üst vücut gücünün tahmin edilmesi
  1. Tez No: 367743
  2. Yazar: SHAHABODDİN DANESHVAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Üst vücut gücü (UBP) ve maksimal oksijen alımı (VO2max) kros kayakçıların yarış performansını belirleyen en önemli iki bileşendir. Kros kayakçıların UBP'sini ölçmek için bir çok çalışma yapılmış olmasına rağmen, şu ana kadar kros kayakçıların UBP'sini tahmin etmek için hiç bir çalışma yapılmamıştır. Bu tezin amacı, radyal tabanlı fonksiyon kullanan destek vektör makineleri (SVM-RBF), doğrusal SVM, çok katmanlı algılayıcı (MLP) ve çoklu doğrusal regresyon (MLP) gibi farklı regresyon yöntemleri kullanarak kros kayakçıların 10 saniye UBP (UBP10), 60 saniye UBP (UBP60) ve VO2max'larını belirlemek için tahmin modelleri geliştirmektir. Farklı veri setleri ve protokol, yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi (BMI), kalp atım hızı (HR), laktat eşiğindeki kalp atım hızı (HRLT) ve egzersiz süresi değişkenlerinin kombinasyonları ile bir çok UBP ve VO2max tahmin modeli oluşturulmuştur. Veri setleri üzerinde 10 katlı çapraz doğrulama kullanarak, modellerin performansı standart tahmin hatası (SEE) ve çoklu korelasyon katsayısı (R) hesaplanarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, SVM-RBF yöntemiyle geliştirilen UBP ve VO2max tahmin modellerinin diğer regresyon yöntemleri ile geliştirilen tahmin modellerine göre daha performanslı (daha düşük SEE ve daha yüksek R) olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Upper body power (UBP) and maximal oxygen uptake (VO2max) are the two most important determinants of cross-country ski race performance. Although numerous studies exist to measure UBP of cross-country skiers, to date, no study has attempted to predict UBP of cross-country skiers. The purpose of this thesis is to develop prediction models for estimating 10-second UBP (UBP10), 60-second UBP (UBP60) and VO2max of cross-country skiers using different regression methods, namely support vector machines using the radial-basis function (SVM-RBF), linear SVM (SVM-Linear), multi layer perceptron (MLP) and multiple linear regression (MLP). Several UBP and VO2max prediction models have been developed using different data sets and combination of the predictor variables such as protocol, age, gender, height, weight, body mass index (BMI), heart rate (HR), heart rate at lactate threshold (HRLT) and exercise time. By using 10-fold cross-validation on the data sets, the performance of the models has been evaluated by calculating their standard error of estimates (SEE's) and multiple correlation coefficients (R's). The results show that SVM-RBF-based UBP and VO2max prediction models perform better (i.e. yield lower SEE's and higher R's) than the prediction models developed by other regression methods.