Adıyaman koşullarında bazı bitki aktivatörlerinin galia Cc8 ve kırkağaç 637 kavun çeşitlerinde verim, kalite, bitki büyümesi ve beslenme durumuna etkileri
Effects of plant activators on yield, quality, plant growth and soil fertility on melon cultivars (galia c8 and kirkağaç 637) in Adiyaman conditions
  1. Tez No: 367744
  2. Yazar: CEREN AYŞE BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bitki aktivatörlerinin verim, bitki gelişimi ve meyve kalitesine etki ettiği ve önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bu amaçla; Adıyaman koşullarında organik kavun yetiştiriciliğinde bitki aktivatörlerinin verimde, bitki gelişiminde, meyve kalitesinde, yapraklarda mineral maddelere etkisini incelemek üzere 2011 ve 2013 bahar döneminde Galia C8 ve Kırkağaç 637 kavun çeşitleriyle deneme kurulmuştur. Araştırmada, Bacillus subtilis (OSU 142), Bacillus megatorium (M3), Azospirillum spp. (SP 245), Bioplin, Phosfert, EM1, Bio-one, Endoroots, Sim-Derma ve Spirulina sp. bitki aktivatörleri kullanılmıştır. Bunlar, hem tek hem de organik gübre olan Çamlıbesi Bioaktif Kompost, Çamlıbesi Sıvı Organik Gübre ve K-Humat preparatlarıyla kullanılarak kontrol ve konvansiyonel (DAP+Üre) uygulamalarıyla karşılaştırılmıştır. Galia C8, erkenci çeşit olması nedeniyle Kırkağaç 637 çeşidinden daha erken meyve vererek, kol atma ve çiçek açma ile öne çıkmıştır. Çeşit ne olursa olsun konvansiyonel uygulama, arazi ölçümlerinde öne çıkmıştır. Uygulanan bitki aktivatörlerinin meyve pomolojik analizlerinde, SÇKM hariç etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Meyve ağırlığı, Galia C8 çeşidinde 1.25 kg, Kırkağaç 637 çeşidinde 2.24 kg olarak ölçülmüştür. SÇKM ortalamaları, Galia C8'de % 10.3 iken, Kırkağaç 637 çeşidinde % 8.3 olmuştur. Toplam verim, Galia C8 çeşidinde 2359.16 kg/da ve Kırkağaç 637 çeşidinde 2283.97 kg/da olarak hesaplanmıştır. Yaprakların mineral madde (N, P, K, Fe, Zn, Mn, Cu, Ca, Mg) içeriklerinde değişik bitki aktivatörlerinin farklı element düzeylerine etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The effects of PGPR's on yield, fruit quality and plant growth is well known. The experiment was conducted in Adıyaman conditions to examine the effect of PGPR's on plant growth, fruit quality, yield, leaf nutrient content of organic melon (Galia C8 and Kırkağaç 637) cultivation in Spring 2011 and 2013. Bacillus subtilis (OSU 142), Bacillus megatorium (M3), Azospirillum spp. (SP 245), Bioplin, Phosfert, EM1, Bio-one, Endoroots, Sim-Derma and Spirulina spp. are PGPR's were used in this research. They are used alone and with organic fertilizers which are Çamlıbesi Bioaktif Compost, Çamlıbesi Liquid Organic Fertilizer and K-Humat for comparing with conventional (DAP+Üre) fertilizers and control treatments. Due to Galia C8 is earlier variety and giving early fruits and prominent on blooming and shooting than Kırkağaç 637. Whatever the varieties, conventional treatment was prominent in field measurements. The effect of applied plant activators on fruit quality parametres except TSS in statistical analyzes. Fruit weight is measured 1.25 kg in Galia C8 and 2.24 kg in Kırkağaç 637. TSS means, was measured 10.3 % in Galia C8, and measured 8.3 % in Kırkağaç 637. Total yield was calculated as 23591,6 kg/ha in Galia C8 and 22839,7 kg/ha in Kırkağaç 637. Different plant activators were observed to effect on different element levels of mineral contents of leaves (N, P, K, Fe, Zn, Mn, Cu, Ca, Mg).