Adana Karaisalı´da seçilen alanlarda farklı erozyon modelleri kullanarak toprak kayıplarının tahmini
Estimation of soil losses using different soil erosion models in Karaisali Adana
- Tez No: 367742
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN OĞUZ DİNÇ, PROF. DR. SUAT ŞENOL, PROF. DR. SÜHA BERBEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışmada USLE/RUSLE, modifiye Morgan-Morgan Finney (mMMF) ve revize G2 toprak kayıpları tahmini yöntemleri kullanılarak, çalışma alanının geçmişten günümüze arazi kullanımının ve bu arazi kullanımının erozyonla ilişkisinin araştırılması ve Coğrafi Bilgi Sistemleri tabanında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Adana ili Karaisalı ilçesi sınırları içinde bulunan Çakıt havzasında bulunan 100'er km2'lik 2 çalışma alanında yürütülmüştür. Çalışmada seçilen alanlara ait, aynı aylar ve farklı yıllarda olan (1984, 1990, 1999, 2010) Landsat uydu görüntüsü seti, havza alanı için hazırlanmış haritalar, çeşitli araştırma sonuçları, raporlar meteorolojik veriler, istatistik bilgiler ve arazi çalışmaları sonucu elde edilen bilgiler kullanılmıştır. Çalışma alanının USLE/RUSLE, modifiye Morgan-Morgan Finney (mMMF) ve revize G2 toprak kayıp yöntemiyle saptanan toprak kayıpları, arazi çalışmalarında elde edilen veriler, Landsat uydu görüntüsü seti kullanılarak ayrı ayrı bulunmuştur. Çalışmada 2011 yılında geliştirilen, yeni bir model olan G2 modeli test edilmiş ve bu model seçilen diğer erozyon modelleriyle karşılaştırılmıştır. Her üç modelin de amaç doğrultusunda yeterli detaya sahip olduğu belirlenmiş erozyon haritalarının üretilmesi için bu modellerin uygulanabilir olduğu bulunmuştur. Çalışma alanına genel olarak en uygun modelin ise RUSLE modeli olduğu görülmüştür. mMMF modelinin orta ölçekli ve revize G2 modelinin büyük ölçekli çalışmalarda daha iyi sonuç vereceği arazi çalışmalarında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate the relationship between soil erosion and land use in the selected areas by using the USLE / RUSLE, modified Morgan-Morgan Finney (mMMF) and revised G2 erosion models. Land use from past to present by GIS techniques. The study was conducted at two study areas both covering 100 km2 area in Cakit Basin at the Karaisalı town of Adana province. Set of Landsat satellite imagery that belong the same months in different years (1984, 1990, 1999, 2010), existing maps of study area, research reports, meteorological and statistical data and the information obtained from field studies were used to produce potential and actual erosion risks maps and soil loses. By using USLE/RUSLE, modified Morgan-Morgan Finney(mMMF) and revised G2 soil loss methods comperatively, soil loss from the study area will be determined by the data obtained from field studies and Landsat satellite image set. In the study the new model G2 that was developed in 2011, is applied to the study area and comparisons are made between G2 model with the other selected models. It was concluded that all of the models possessed sufficient details for the purpose of determination of erosion conditions and were applicable in order to determine erosion maps. Generally the RUSLE model was found the most suitable model for the two study areas. It has been identified that mMMF model will give better results in medium scaled works and revised G2 model will give better results in large scaled works.