Sülfonik asit grubu içeren schıff bazı ve metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization sulfonic acid group-containing schiff base and it's metal complexes
  1. Tez No: 367747
  2. Yazar: SEDA KOZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, salisilaldehit ile 3-Amino-4-hidroksi-benzensülfonik asit kondenzasyonu sonucu oluşan asimetrik Schiff bazı ve asimetrik Schiff bazının Cu(II), Ni(II), Ca(II) ve Zn(II) metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen asimetrik Schiff bazı metal komplekslerinin değişik pH'lardaki kararlılıkları spektrofotometrik yöntemle incelenmiştir Sentezlenen bu ligandın yapısı; erime noktası, elementel analiz (C, H, N,S), FT-IR, UV-vis., X-Ray, 1H NMR ve 13C NMR yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Asimetrik Schiff Bazının Cu(II), Ni(II), Ca(II) ve Zn(II) metalleri ile komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiş olup bu komplekslerin yapıları; AAS, erime noktası, magnetik süsseptibilite, FT-IR ve UV-vis. yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin termal özellikleri TG-DTA ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Cu(II), Zn(II), Ni(II) and Ca(II) complexes of asymmetric Schiff bases which were prepared by condensation of salicylaldehyde with 3-Amino-4-hydroxy-benzene sulfonic acid were synthesized. The synthesized metal complexes of asymmetric Schiff base in different pH stability was investigated by spectrophotometric method. Elemental analysis (C,H,N,S), FT-IR, UV-Vis , X-Ray, 1H-NMR and 13C-NMR techniques were used for the characterization of the synthesized ligand. The prepared Cu(II), Zn(II), Ni(II) and Ca(II) complexes of asymmetric Schiff base were characterized by AAS, melting point, magnetic susceptibility, FT-IR, and UV-vis methods. Thermal properties of the compounds were studied by TG-DTA techniques.