Etkin ve temiz bir yöntemle N-substitue süksinimid türevlerinin sentezi
Clean and efficent synthesis of N-aryl and N-alkyl
  1. Tez No: 367748
  2. Yazar: BURCU BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE SULTAN GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İmid türevi olan süksinimidler heterosiklik ürünlerin önemli bir sınıfıdır. Organik sentezde doğal ve doğal olmayan bileşiklerin sentezi için ara madde olarak kullanılmıştır. Günümüzde kolay bir şekilde sentezlenen süksinimid türevlerinin elde edilmesinde katalizör kullanımı, çevreye zararlı olan organik çözücü kullanımı gibi dezavantajları bulunmaktadır. Bu çalışmada yeşil kimyaya uygun yeni bir yöntem geliştirmek için çözücü olarak sıcak su kullanılarak süksinik asit ve çeşitli primer amin, fenilhidrazin ve hidrazin bileşiklerinden katalizör kullanılmadan 2-5 saat zaman aralığında %28-96 verim ile süksinimid türevlerinin sentezlenmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Succinimides being imide derivatives are the important class of heterocyclic compounds. They are used as intermediates for the synthesis of natural and synthetic compounds in organic synthesis of natural and synthetic compound in organic synthesis. There are several methods to obtain succinimides in an easy way. However, these processes have some disadvantages such as use of hazardous organic solvents and catalysts. In this study, ın order to develop a new method according to“green chemistry”concept, we synthesized succinimides derivatives by reacting succinic acid with various primary amine, phenlyhydrazine and hydrazine in hot water without using catalyst. The desired products were obtained in %28-96 yields after 2-5 hours reaction time.