Modifiye glukoz bağlı yeni aminometilfosfin ve bunların metal komplekslerinin sentezi, antibakteriyel etkinliklerinin incelenmesi
The new aminomethylphosphine linked glucose and their synthesis of metal complexes, investigation of antibacterial activity
- Tez No: 367750
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERİNDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada modifiye glukoza bağlı aminometilfosfin ligandları (N,N-bis(Asetato-α-D-Glukozfenilfosfinometil)aminometil, ([(AcO-α-D-glukozPhPCH2)2NCH3]) (dglupam) ve N,N-bis(AcO-α-D-glukoz-fenilfosfinobütil) aminometil ([(AcO-α-Dglukoz)2PCH2)2NBu)]) (dglupab) ligandları ve bu ligandların Pt(II), Pd(II), Au(I), Co(II) uygun metal fosfin kompleksleri diklorometan içerisinde Schlenk metoduna göre inert azot atmosferinde sentezlenmiştir. Sentezlenen metal komplekslerin ve ligandların karakterizasyonu için, elemental analiz teknikleri, FT-IR, NMR spektroskopisi(1H,13C,31P ) kullanılmıştır. Sentezlenen dglupam ve dglupab ligandlarinin metal kompleksleri bazi bakteri türleri üzerinde (500-1000 mg/l)derişimde disk difüzyon yöntemi ile antibakteriyel özellikleri incelenmiştir. genel olarak metal komplekslerinin incelenen bakteri türü üzerinde standart antibiyotikler kadar etkinlik gösterdiği Pt(II) komplekslerinin en yüksek antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu ve Au(I) bütün bakteri türleri üzerinde etkin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the modified glucose containing amino methyl phosphine ligands N,N-bis (AcO-α-D-glukoz-phosphinophenyl) aminomethyl ([(AcO-α-gGlukozPhPCH2)2NCH3]) (dglupam) and N,N-bis (di AcO-α-D-Glukozphosphinophenyl) aminobutyl ([(AcO-α-Dglukoz)2PCH2)2NBu)]) (dglupab) and their Pt(II), Pd(II), Co(II), Au(I) metal complexes have been synthesized in dichloromethane under nitrogen atmosphere using the Schlenk method. All the metal complexes and the ligands have been characterized by,FT-IR, NMR (1H, 13C, 31P) spectroscopic and elemental analysis techniques. The antimicrobial activity of the synthesized ligands and metal complexes were studied by disk diffusion method at 500-1000 mg/L concentration on some bacteries. Generally the all metal complexes were found to be as effective as the standard antibiotics. The Pt(II) complexes have shown the best antimicrobial activity in comparison with the other metal complexes. Au(I) metal complexes have been effective on all studied bacterial species and the other metal complexes were found to be as effective as the standard antibiotics.