CMS kalorimetre jetleri kullanılarak HFD ve SİFÇ'lerin kalibrasyon faktörlerinin belirlenmesi
Determination of the calibration factors of HPDS and SIPMs using calorimeter jets
  1. Tez No: 367749
  2. Yazar: MEHMET OĞLAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
CMS – HKAL'ın HE alt kalorimetresinde foto dedektör olarak Hibrit Foto Diyot (HFD)'lar kullanılmaktadır. HFD'lerin yerine Silisyum Foton Çoğaltıcıların (SiFÇ) kullanılması düşünülmektedir. Yüksek enerjili radyasyondan kaynaklı olarak, fotodedektörlerde, bir miktar hasar oluşmaktadır. Bu hasarın, jetlerin yeniden yapılandırılması üzerine etkisi, HE alt kalorimetresinde fotodedektör olarak HFD'lerin kullanıldığı 2017 senaryosu ve SiFÇ'lerin kullanıldığı 2019 senaryosunda simülasyon analizi yapılarak araştırılmıştır. Maruz kalacakları ışıklılık değerlerinde ne kadar radyasyon hasarı oluşacağı ve bu hasardan kaynaklı olarak jetlerin yeniden yapılandırılması hesaplamalarında ne kadar düzeltmeye ihtiyaç olduğu simüle edilmiştir. Farklı ışıklılık değerleri ve jet enerjisi için her iki senaryoda da HE için, en uygun kalorimetre kulesi eşik değeri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hybrid Photo Diodes (HPDs) were used as photodetectors in the HE sub-calorimeter of the CMS - HCAL. Replacing them with SiPMs is under consideration. High energy radiation damages the photodetectors. The effect of this damage on jet reconstruction is simulated with Scenario-2017 (using HPDs) and Scenario-2019 (using SiPMs) in HE sub-calorimeter of CMS-HCAL. The amount of radiation damage at the luminosity values they will be exposed to and the needed correction in the jet reconstruction are calculated. For HE, in both scenarios, optimal calorimeter tower thresholds are determined with different luminosities and jet energies.