Parsiyal hepatektomi yapılmış sıçanlarda punıcalagın'in karaciğer üzerindeki apoptotik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of apoptotic effects of punicalagin on rat liver which are exposed to partial hepactectomy
- Tez No: 367753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ALANYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, punicalaginin, parsiyal hepatektomi (PH) deney modeli ile karaciğer dokusundaki apoptotik etkileri araştırılmıştır. Deneysel uygulamalarda, 200±20 g ağırlıkta, 3-4 aylık, Wistar albino cinsi erkek sıçanlardan rastgele seçilimle 6 grup oluşturuldu. Grup I, II sırasıyla 3. ve 6. saatlerde disekte edilen sham kontrol gruplarını ifade etmektedir. Grup III, IV %70 PH sonrası serum fizyolojik (SF) uygulanan sırasıyla 3. ve 6. saatlerde disekte edilen grupları ifade etmektedir. Grup V, VI ise %70 PH sonrası, % 98 saflıkta intra peritonal punicalagin enjeksiyonu yapılan sırasıyla 3. ve 6. saatlerde disekte edilen grupları ifade etmektedir. Parsiyal hepatektomi yöntemiyle rejenerasyonun indüklendiği sıçan karaciğerinden; RT-PCR, Q-PCR ve TUNEL analizi için doku örnekleri alındı. RT-PCR, Q-PCR, TUNEL analizi bulguları kontrol grupları ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the apoptotic effects of punicalagin, have been studied on liver tissues by means of partial hepatechtomy (PH) experiment model. In the experiments, six groups have been formed by arbitrary selection from 3-4 months old, male Wistar albino rats weighing 200±20 g. Group I and II refer to sham control groups which have been respectively dissected at 3rd and 6th hours. Group III and IV refer to the SF applied groups after %70 PH which have been respectively dissected at 3rd and 6th hours. Group V and VI refer to the groups into which intra peritonal punicalagin at 98 % purity were injected after %70 PH which have been respectively dissected at 3rd and 6th hours. Tissue samples are obtained from the liver of the rats where regeneration is induced by means of PH for RT-PCR, Q-PCR and TUNEL analysis. Findings of RT-PCR, Q-PCR and TUNEL analysis have been evaluated comparatively with the control groups.