Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların eşleme becerilerine yönelik eğitim materyallerinin ürün kullanıcı ilişkisi açısından tasarım kriterlerinin belirlenmesi
Determining the design criteria of educational materials directed to matching skills in terms of user-product relationship of children with autism spectrum disorder
- Tez No: 367761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FÜSUN CURAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Otizmli çocuklarda görülen temel yetersizliklerden biri sembolik düşünme yetersizlikleridir. Otizmli çocukların sembolik ve soyut kavramları anlamadaki güçlükleri göz önüne alındığında nesneler arasındaki benzerlik ve farklılıkları fark etme; parçaların oluşturduğu bütünü kavrama; bir örüntüdeki eksik bırakılan örüntüyü tamamlama ilk yapılan çalışmalardandır. Nesneler arasındaki ilişkiler kurulurken eşleme ve sınıflama gibi zihinsel etkinlikler gerçekleşir. Eşleme becerilerine yönelik eğitim materyallerinin otizmli çocukların ürün kullanıcı ilişkisi açısından tasarım kriterlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada bu becerinin çalışılmasına yönelik geleneksel materyallerden bir örnek ile benzer zorluk derecesinde bir tablet bilgisayar uygulaması karşılaştırılmıştır. Katılımcıların eşleme becerilerine yönelik eğitim materyalleriyle etkileşimleri izlenmiş; materyallerin ürün kullanıcı ilişkisi açısından tasarım kriterleri analiz edilmiş ve tasarım gereklilikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the basic deficiencies among autistic children is symbolic thinking deficiency. When this insufficiency of understanding of symbolic and abstract notions taken into consderation, realizing the similarities and differences between objects, compherend the whole consisting of parts, to complete the missing part of a pattern. When the relationships between the objects are constructed a kind of intellectual activities occur which is called matching and sorting. This study is supposed to determine the design criteria in terms of product-user relationship of autistic children with educational materials directed to matching skills. A traditonal material directed to this skills and a technological one- an application running in tablet computer with a similar difficulty level are compared. The time of interaction occuring between users and products are monitored and the design criteria in terms of product-user relationship of autistic children with educational materials directed to matching skills are determined.