Öznitelik tabanlı imge çakıştırma
Feature based image registration
  1. Tez No: 367771
  2. Yazar: ŞAHİN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada görüntü eşleştirme ve çakıştırma için eğrilik tabanlı öznitelik çıkarma yaklaşımı önerilmektedir. Bu amaç doğrultusunda, eğriler arasındaki geometrik uzaklık Hausdorff yöntemi kullanılarak hesaplanmaktadır. Sonra ikinci bir eşleştirme olarak, eğriler üzerinde Harris noktaları bulunup eşleştirilmektedir. En iyi eşleşen eğriler bulunduğunda, referans ve hedef resim arasındaki geometrik dönüşüm RANSAC yöntemi kullanılarak tahmin edilip görüntüler çakıştırılmaktadır. Deneysel sonuçlar elde etmek için Mikolajczyk ve Schmid tarafından önerilen ve en iyi bilinen veritabanı kullanılmaktadır. Sonuçların karşılaştırılması için kesinlik ve duyarlılık kriterleri temel alınarak yapılmaktadır. Önerilen yöntemin sonuçları ile SIFT, SURF, MSER, BRISK, FREAK, ORB, FAST ve BRIEF öznitelik ve betimleyici çıkarıcı yöntemlerin sonuçları ile karşılaştırılmaktadır. Yapılan testlerde elde ettiğimiz sonuçlara göre rotasyon ve zum, bulanıklık, görüş açısı, ışık şiddeti, JPEG sıkıştırma değişimlerinde ve yüksek gürültü şartlarında diğer yöntemlerin performansında düşüş olduğu görülürken önerilen yöntemin ise performansını koruduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a curve based feature extraction method is proposed in order to image matching and registration. For this purpose, geometric distance between curves are computed by using Hausdorff distance method. Later, Harris points on curves are determined and matched as a second matching. Once the best matched curves obtained, the geometric transformation between the reference and target images is estimated by using RANSAC method and images are registered. The widely known database which is proposed by Mikolajczyk and Schmid is carried to obtain experimental results. The comparison of results are done based on precision and recall criteria. The results of this study are compared with results of SIFT, SURF, MSER, BRISK, FREAK, ORB, FAST and BRIEF feature and descriptor extraction methods. By looking the results, while a decline is observed on performance of other methods, the proposed method is able to survive its performance in case of rotation and zoom, blurring, viewpoint, illumination, JPEG compression changes and high level noise conditions.