Kümelerin cebirsel toplamı, Minkowski farkı ve uygulamaları üzerine
On algebrai̇c sum, Mi̇nkowski̇ di̇fference of sets and appli̇cati̇ons
- Tez No: 367772
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, R^n'nin alt kümeleri ailesi üzerinde tanımlanan cebirsel toplam ve Minkowski fark işlemleri tanıtılmış, bunların önemli bazı özellikleri kanıtlanmıştır. Buna ek olarak, konveks kümelerin cebirsel toplamlarının hacimleri, düzlemde eğrisel integralle uzayda ise yüzey integraliyle formüle edilmiştir. Ayrıca cebirsel toplam kullanılarak bir robotun engeller arasından hareketini sağlayan bir yöntem verilmiştir. Son olarak da bilgisayarda oluşturulan grafiklerin diletasyon ve erozyon işlemleri cebirsel toplam ve Minkowski fark işlemleriyle ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, algebraic sum and Minkowski difference operations which are defined on the family of subsets of R^n are presented. Some important properties of these operations are proved. In addition, volume of algebraical sum of convex sets is formulated in plane and in space by using line integral and surface integral, respectively. Moreover, a method which provides movement of a robot through barriers is given. At the end, dilation and erosion operations of computer graphs are expressed by means of algebraic sum and Minkowski difference.