A parallel huffman coder on the cuda architecture
Cuda mimarisi üzerinde paralel huffman kodlayıcı
  1. Tez No: 367773
  2. Yazar: HABİBELAHİ RAHMANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT AKINLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Çalışmamızda, geniş kullanıma sahip olan entropi kodlama algoritması Huffman kodlayıcının, NVIDIA CUDA mimarisi üzerinde, paralel uygulaması sunulmuştur. Huffman kod sözcük ağacının seri olarak oluşturulmasının ardından, paralel olarak her baytın sıkıştırılmış akım çıktısı olan tek bir biti temsil ettiği bir bayt akımı oluşturularak ilerlenmiştir. Son adımda, art arda gelen her 8 bayt paralel olarak tek bayt içerisinde birleştirilerek, son sıkıştırılmış bit akım çıktısı oluşturulmuştur. Deneysel sonuçlar, kod sözcüklerin uzunluğunda veya veri entropisinde her hangi bir kısıt olmadan, seri CPU uygulamaya göre 22 kat hız kazanıldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
We present a parallel implementation of the widely-used entropy encoding algorithm, the Huffman coder, on the NVIDIA CUDA architecture. After constructing the Huffman codeword tree serially, we proceed in parallel by generating a byte stream where each byte represents a single bit of the compressed output stream. The final step is then to combine each consecutive 8 bytes into a single byte in parallel to generate the final compressed output bit stream. Experimental results show that we can achieve up to 22x speedups compared to the serial CPU implementation without any constraint on the maximum codeword length or data entropy.