Türk sosyal güvenlik hukukunda iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortası
Turkish social security law insurance of occupational accidents and professional diseases
- Tez No: 228634
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsan varoluşundan beri geleceğinden endişe duymuş ve yarınlarının güvende olmasını istemiştir. Bu nedenle geleceğini tehdit eden risklere karşı korunma yöntemleri geliştirmeye çalışmıştır. Tarihin ilk dönemlerinde bireysel olarak denenen sosyal güvenlik yöntemleri sonradan, aynı risklerle karşı karşıya kalan insanların bir araya gelerek dayanışma yapmasıyla kolektif olarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu çabaların sonucunda modern sosyal güvenlik sistemlerinin en önemli aracı olan“sosyal sigorta”yöntemi ortaya çıkmıştır. Modern sosyal güvenlik sistemleri insana en çok zarar veren sosyal riskleri dokuz temel grupta toplamıştır. Bunlar, iş kazası, meslek hastalıkları, hastalık, analık, yaşlılık, malullük, ölüm, işsizlik ve aile yükleridir. İncelemeye çalıştığımız konu Türk sosyal güvenlik hukukunda iş kazası ve meslek hastalıkları sigortasıdır. İş kazsı ve meslek hastalıkları sigortası konu olarak iş hukuku , sosyal güvenlik hukuku ve borçlar hukukunun kapsamına girmektedir. Biz tezimizde konuyu sosyal güvenlik hukuku sınırları içerisinde ele almaya çalışacağız. İş kazası: genelde sigortalı çalışanın, işverenin otoritesi altında bulunduğu bir sırada iş veya işin gereği dolaysıyla aniden veya dıştan meydana gelen bir etkenle, onu bedenen ya da ruhen hemen veya daha sonra zarara uğratan bir durum olarak tanımlanmaktadır. İşçinin işi ile kaza arasında uygun nedensellik bağı bulunması gerekir. Bunun dışında işyerinde meydana gelmemekle beraber işyerine taşıma araçları ile gelip giderken veya iş icabı işçinin işyeri dışına görevli gönderildiği zamanlarda veya emzikli sigortalı kadının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda meydana gelen kazalarda iş kazası tanımına girmektedir.Meslek hastalığı ise sigortalının çalıştırıldığı işin niteliğine göre tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, sakatlık ve ruhi arıza halleridir şeklinde tanımlanmıştır. Meslek hastalığı, sigortalı olma, bir hastalık olması, uygun illiyet bağı ve son olarak da sigortalının bedence ve ruhça zarara uğraması olmak üzere dört unsurdan oluşmaktadır.İş kazası ve meslek hastalığı sonucu zarara uğrayan sigortalıya veya sigortalının ölmesi durumunda geriye kalan hak sahiplerine sosyal güvenlik kurumu tarafından parasal ve sağlık olmak üzere iki tür yardım yapılmaktadır. Sigortalıya geçici veya sürekli iş göremezlik ödeneği verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Human being, is concerned about his future and want to a guaranty for his tomorrows. So that he try to develop protection methods against risks that threaten his future. In first terms of history, social security methods that are tried as an individual , are started to be carried out collectively with mutual support by the people contrary of another. İn results of these efforts, ?social insurance ? method one of the important modern social security systems bring harmful social risk together in nine basic groups . These are; labor accident, business illness, illness, maternity, old age, disability, death, unemployment and family burden . Our topic is labor accident and business illness insurance in Turkish social security law, labor accident and business illness insurance are included working law, social security law and the law of obligation as a matter. We try to take up the matter in social security law limits in our thesis. Business accident; is defined as a situation of insured worker under the employer authority, that have a harmful effect on the worker?s mentality or his body. Externally ,not only these accidents don?t need to be at the working place but also in coming or going to the place of employment or in that time worker is charged with a duty out of working place or insured sucking a pacifier goes to give milk to her baby.And business illness is defined as temporary or continuous illness, disability of body and mental situation caused of quality of working or condition of execution . Business illness is formed by four element. These are; being insured, having an illness, suitable causality connection and the last one is body and mental disability of insured man.There are two helps by the social institution for the damaged insured man or holder of the right when the insured man die at the result of business illness. Be given temporary or continuous appropriation to the insured man because of physical disability.