Yerel politikacıların sosyal medya kullanımı: Büyükşehir belediye başkanlarının günlük sosyal medya kullanımlarının incelenmesi
The social media use of local politicians: The research on the daily social media use of municipality mayors
- Tez No: 367797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde son yıllarda yaşanan baş döndürücü gelişmeler, sadece insanların birbirleriyle olan iletişimlerinde değil, birçok alanda değişmelere yol açmıştır. İnternete erişim olanaklarının güçlenmesi ve çeşitlenmesiyle bireyler; duyduğu her şeye inanmayan, bildiğinden daha fazlasını isteyen ve bunun için daha fazla araştıran, sorgulayan, şüphelenen bir nitelik kazanmıştır. Geleneksel kitle iletişim araçlarından farklı özellikler barındıran sosyal medya gibi yeni tür medya ortamlarıyla insanlar, gündemdeki bir olaya veya çevrelerinde olup bitenlere saniyeler içerisinde cevap verme, kısa sürede örgütlenebilme imkânı yakalamıştır. Bu süreçte yalnız bireyler değil kurum ve kuruluşlar da bu yeni tür medya ortamına tepki vermek durumunda kalmışlardır. İletişim, haberleşme, katılım, örgütlenme, paylaşım sosyal medya ile ilişkilendirilerek yeni nitelikleriyle açıklanan popüler kavramlardır. Sosyal medya bu vb. özellikleriyle iletişim, halkla ilişkiler, gazetecilik, siyaset, pazarlama hatta güvenlik alanlarına ilişkin olarak ulusal ve uluslararası ölçekte pek çok araştırmaya konu olmaktadır. Ancak bu tür çalışmalar oldukça yenidir. Bu nedenle konuyla ilgili bilgi birikimin artması, sosyal medyanın önemi, özellikleri, sonuçları hakkındaki bilgi birikimin artması anlamı taşıyacağından akademik bir değer içermektedir. Bu tür bir ilgi üzerine inşa edilen çalışmada gerek çalışma biçimleri gerekse görev ve sorumlulukları nedeniyle halkla iç içe olan Büyükşehir Belediye Başkanlarının günlük sosyal medya kullanım düzeyleri ele alınmakta ve sosyal medyanın hangi amaçlar için kullanıldığı tespit edilmeye çalışılmaktadır. Belirtilen amaç doğrultusunda içerik analizi yönteminin kullanıldığı çalışmanın sonucunda Büyükşehir Belediye Başkanlarından İ. Melih Gökçek'in sosyal medyayı en etkili kullanan başkan olduğu; ayrıca, sosyal medyanın başkanlar tarafından daha çok kurumsal etkinliklerin takipçilere duyurulması amacıyla kullanıldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The incredibly changes in information and communication technology did not just made it easier to communicate with people but it did also made a lot of progress at other areas. With the access to internet easier and with more varieties; people begin to not just believe directly to the things they hear and people became hungrier for information and so this made them more questioning and skeptical with ideas. Different from traditional massive communication devices another device which is called social media has made people give answer to the news happening recently in seconds and this made people organize in short terms. Not only people are affected but organizations and institutions are affected as well. Communication, participation, organization, sharing got all new meanings which became popular after being correlated with social media. Social media and similar communication, public relations, press, politics, trading and even security became a popular research topic nationally and internationally. However these kinds of topics are still new. For this reason it has an academic importance to collect information about the topic of social media, its features, and results. Such an interest is built on the work needed in ways of working as well as the duties and responsibilities due to the public intertwined with the Mayor of the daily social media usage levels are discussed and social media, which are used for purposes to be determined and are studied. The result of lined determined aim used the content analysis method in the study. The Mayor of the Metropolitan Municipality I. Melih Gökçek who uses social media effectively as president; in addition social media used by presidents, aims to use for promoting corporate and announce to the followers the activities that have emerged.