Güveni kötüye kullanma suçu (TCK m.155)
Güveni kötüye kullanma suçu (TCK m.155)
  1. Tez No: 367832
  2. Yazar: ŞENEL SARSIKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH BİRTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Güveni kötüye kullanma suçu, TCK m. 155'te düzenlenmiş olup, kişinin zilyetliği kendisine devredilmiş olan eşya üzerinde devir amacı dışında tasarrufta bulunması ya da bu devir olgusunu inkar etmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Güveni kötüye kullanma suçunun faili herkes olabilirken bu kişinin kamu görevlisi tarafından işlenmesi halinde zimmet suçu vücut bulacaktır. Bu bakımdan denilebilir ki suçun faili kamu görevlisi dışında herkestir. Güveni kötüye kullanma suçunun konusu, taşınır ya da taşınmaz bir eşya olabilecektir. Bu hususta madde gerekçesinde açık bir düzenleme mevcuttur. Ayrıca eşyanın fer'i zilyetliğinin failde olması ve mağdurun rızasının sakatlanmamış olması güveni kötüye kullanma suçunun varlığı bakımdan gereklidir. Güveni kötüye kullanma suçu bakımından hukuka uygunluk sebeplerinin uygulanması mümkündür. Suça yaptırım olarak ise hem hapis cezası hem de adli para cezası öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The crime of abuse of trust is regulated in the context of article 155 Turkish penal code. We can define the crime of abuse of trust that making a disposition out of the purpose of transferring possession of good which perpetrator has possession of it or obnegation of this tranfer. Everybody may be perpetrator of abuse of trust. But perpetrator is a public employee the crime will be embezzlement. Therefore we can say that the perpetrator of abuse of trust may be everybody except public employee. Corporeal subject of the crime of abuse of trust consist of movable and real property. About the real property there is clear regulation in the legal ground of article. Also the possession of the good must belong to the perpetrator and the consent of the owner mustn't be disposed. About the crime of abuse of trust there are all reasons for appropriateness. As the punishment of the crime of abuse of trust both jail sentence and forensic fine are foreseed.