Silistre Müdafaası
Defense of Silistre
  1. Tez No: 367831
  2. Yazar: NAZMİYE YOZGAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA BAĞÇECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Tuna boylarında Osmanlı Devleti'ne bağlı bir eyalet olan Silistre, başta Kırım Savaşı (1853-1856) olmak üzere Osmanlı-Rus savaşlarında stratejik konumu, tarihî ve askerî yönüyle çok önemli bir yere sahiptir. Kırım Savaşı'nın kritik bir döneminde 1854 yılının 15 Mayıs'ından 25 Haziran'a kadar Rus kuvvetlerine karşı burada başarılı bir müdafaa yapılmıştır. Musa Hulusi Paşa ve sonrasında Mehmet Rifat Paşa'nın kumandası altındaki Silistre kuvvetleri, Rusları Silistre önlerinde tutarak 1853-1856 Osmanlı-Rus Savaşı'nın seyrini değiştirmiştir. Ruslar bütün kuvvetleriyle Silistre kalesine hücum etmişlerse de muvaffak olamamışlardır. Sinop baskını sonrasında savaşa müdahil olan İngiliz ve Fransız kuvvetleri de harp sahasına gelmeye başlamışlardır. Ruslar, 13 Haziran vakası ile kaleyi zapt edemeyeceklerini anlayınca, arka taraftan Avusturyalıların tehdit gösterileri, ön tarafta da müttefik ordularının harekât girişimi neticesinde Silistre muhasarasını kaldırmışlar ve Romanya'yı tamamıyla tahliye etmişlerdir. Tuna kıyılarında artık savaş sahası kalmamıştır. Avusturya, Türklerle birlikte Romanya'yı işgal etmeye başlamış, Türk askeri Bükreş şehrine girmiştir. Bu şekilde müttefikler için Rus ordusu ile temas ihtimali kalkmıştır. Savaş bundan sonra Çarlık Rusya'nın savunmada kaldığı, müttefiklerin ise taarruzda olduğu Sivastopol cephesinde düğümlenmiş ve bu kalenin düşmesiyle 2,5 yıllık Rus serüveni sona ermiştir. Savaşın yalnızca bir cephesinde cereyan eden Silistre müdafaası, Rusları fiziki ve ruhi bakımdan yıprattığı gibi, Avrupa devletlerinin savaşa bakışını değiştirmiş, Rusların İstanbul üzerine girişeceği bir harekâtı da önlemiştir. Silistre zaferi üzerine destanlar, marşlar ve bir de önemli tiyatro eseri yazılmıştır. Müdafaa sonrasında Osmanlı padişahı Abdülmecid Han tarafından Silistre müdafaasına katkı sağlayanlara maaş, madalya ve nişan ihsan edilmiş ve Silistre halkına da üç yıl vergi muafiyeti getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Silistre, a province that used to lie along Tuna coastwise and appertained to Ottoman Empire, had played a major role during Crimean War (1853 – 1856) and Ottoman – Russian War due to its strategic, historical and military position. During the crucial periods of Crimean War, it was successfully defended against Russian forces from 15th of May till 25th of June in 1854. Silistre forces which fought under the command of Musa Hulusi Pasha and Mehmet Rifat Pasha, changed the progress of Ottoman – Russian War (1853 – 1856) by defending Silistre against Russian forces. Although Russian military forces attacked with all the powers they had, they could not succeed. English and French commands began to come to the battle area after Sinop raid. By the event which occurred on 13th of June, Russians found out that they could not conquer the castle; they removed the blockade upon Silistre with the help of allied powers and they surrendered the lease of Romania entirely. There was not any land of battle on the coast of Tuna any more. The Austrians and Turks set out to occupy Romania and Turkish soldiers came in to Bucharest boundaries. That is why it became impossible for the allied forces to meet with Russian army. After that Tsarist Russia stayed in defense, allied forces proceeded to attack and Sevastopol front-line gained much more importance. Consequently, with the fall of this castle, Russian exploit which had lasted for two and half years, ended. Silistre defense that occurred at a front line during the war, wore down the Russians in terms of physical and psychological aspects, changed the perspectives of European countries towards the war and avoided the possible operation of Russia to Istanbul. Countless epics, anthems and theatre compositions were written down on Silistre triumph. Ottoman Sultan Abdülmecid Han bestowed the ones who made contributions to Silistre defense with salaries, medals and stamps. Furthermore, the public of Silistre was granted with a tax offset which lasted for three years after the defense.