Artistik seramik panoların iç mekan tasarımına estetik katkısı
Esthetical contribution of artistic ceramic panels to interior design
- Tez No: 367896
- Danışmanlar: DOÇ. EMİNE NUR ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Geçmişten günümüze, iç mekanda seramik kullanımı tüm dünyada çok eskilere dayanmaktadır. Seramik pano, rölyef, mozaik ve seramik objelerin kullanımı tarihsel süreç içerisinde incelendiğinde geçirilen evrelere ve çeşitli üretim tekniklerine ulaşılmıştır. Bu teknikler ile günümüzdeki teknolojik durumlar karşılaştırılmış, unutulmuş ya da geliştirilmiş seramik üretim teknikleri sınıflandırılmıştır.Günümüzde seramiğin sadece evlerle sınırlı kalmayıp, otellerde, restaurantlarda, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, cok daha farklı mekanlarda kullanılmaya başladığını görmekteyiz. İç mekanda seramik eserlerinin gelişmesi ve yaygınlaşması bununla beraber renk, doku, form gibi tasarım kriterleri incelenerek seramik eserler yapımının incelenmesi hedeflenmiştir. Mimari ve seramiği iki ayrı sanat olarak değerlendirsek bile, aslında birbiriyle bağdaştığını görmekteyiz. Tarihin ilk dönemlerinden beri insanlar yarattıkları mimari yapıtların hem içinde hem de dışında seramik kullanmışlardır. Tarihi süreç içerisinde seramik objeler, panolar ve mozaikler iç mekan ve dış mekan olmak üzere birçok yerde uygulanmıştır. Antik tiyatrolardan tapınaklara kadar seramik panolar, mozaikler kullanılmıştır. Seramik ürünler. günümüzde çağdaş mimarinin pek çok örneğinde iç ve dış mekanlarda tasarımın bir parçası olmaya devam etmektedir. Günümüz mimarisinde seramik kullanımı incelenerek, Türkiye' deki seramik eserler üreten sanatçılara örneklerle yer verilmiştir. Binaların giriş bölümlerinde, sirkülasyon alanlarında, mekanlarda yüzeylerin algısını vurgulanmak adına yaygın olarak seramik kullanıldığını görmekteyiz. Bu açıdan seramik objeler, sanat ve mimari tasarımı bütünleştiren, mekana özgün kişilik kazandıran bir uygulama oluşu ile birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the ancient times to present, the use of ceramics in the interior places are established on a very early period all over the world. When examining the historical development of ceramic panels, reliefs, mosaics and ceramic objects, the historical process and various production techniques have been found. These techniques are compared in the present state of technology and forgotten or improved ceramic manufacturing techniques are classified. Nowadays ceramics are not limited to just homes, hotels, restaurants, hospitals, shopping centers, but it can be seen that they are being used in many other places. The purpose of this study is aimed that the development and the widespread use of ceramic works in the interior places be examined, nonetheless, the design criteria will be analyzed with respect to shape color , texture and form. Even if we evaluated architecture and ceramics as two separate arts, in fact they are compatible with each other. Since the early history, people have used the ceramic works both inside and outside of architectural buildings they builded. Ceramic objects, panels and mosaics, including interior and exterior, have been applied and used in many places. From the temples to the ancient theaters, ceramic panels and mosaics were applied, Ceramic products, nowadays, continues to be the part of a design in many examples of architecture in the interior and exterior places. Examining the places where ceramics are used in contemporary architecture, the ceramic artists who produced/have produced ceramic objects in Turkey are referred by giving examples of their works. We have seen that ceramics are widely used in the entrance of the buildings, circulation areas, in order to emphasize the perception of the surfaces in places. In this respect, ceramic objects are evaluated that they integrates the art and the architecture, together with the design and their unique. original and artistic contributions.