Eşcinsel imgenin inşaası
Construction of homosexual simulacrum
  1. Tez No: 367902
  2. Yazar: AHMET KAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. NECLA RÜZGAR KAYIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Antik Yunan döneminde Özgür Şehir Devletleri yapısının topluma kazanç sağladığı bir ortamda eşcinsellik farklı bir toplumsal nitelik kazanmıştır. Bu dönemde erkek bireyler arasındaki ilişkinin köneninde dinsel inanışların yer alması ve erkeğin ideal formu ifade etmesi bu durumun toplumda, sanattan felsefeye kadar geniş bir anlamda kabul görmesini sağlamıştır. Antik Yunan döneminde, bizim bugün eşcinsellik olarak adlandırdığımız durumun kabul görme durumu, dini bağlantılar ve felsefi boyutu kolaj mantığında bir çalışma yoluyla ortaya konmuştur. Osmanlı döneminde eşcinselliğin algılanışına bakıldığında, Osmanlı'nın, İslamiyet'in etkileri çerçevesinde bir anlayış inşa ettiği görülür. Ancak, Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları içerisinde kalan ve o güne kadar kurulmuş çok sayıda medeniyetten kalan sosyal ve kültürel miras, kuşkusuz ki farklı yaklaşımların açık ya da kapalı olarak Osmanlı'daki anlayışın içine sızmasına yol açmışsa da dini yasaklar, bu bireylerin çeşitli amaçlar uğruna suistimallere uğramalarını da beraberinde getirmiştir. Osmanlı döneminde yaşayan ve o günün tabiriyle oğlanların özellikle esir pazalarında varlık ve güç sahibi insanlara satılarak onların çeşitli hizmetlerine sunulmalarını konu edinen kolaj mantığında bir çalışma, minyatür tekniğiyle ifade edilmiştir. Eşcinselliğin, tarihin çeşitli dönemlerindeki durumu açısından bakıldığında, 20. yüzyıl Avrupa'sına damga vuran Nazi iktidarının, politik bir araca dönüştürdüğü eşcinselleri topluca gaz odalarında katletmesidir. Eşcinsel bireylere karşı geliştirilen baskılama ve yok etme reflekslerinin tümü, zaman içinde, eşcinsel bireyleri yok etmekten çok, onların kimliklerine daha güçlü bir farkındalıkla sarılmalarına yol açmıştır. Pembe üçgen adlı çalışmada, Nazi Dönemi'nde pembe bir üçgen ile fişlenerek esir edilen ve ölüme mahkum edilen eşçinsellerin dramatik durumlarını anlatmanın yanında, eşcinsel bireylerin 20. yüzyılda kendi varlıklarını farkedişleri ve bunu artık açık bir şekilde ifade edişleri anlatılmaktadır. Sanat tarihinin farklı dönemlerinde, farklı sanatçı profilleri, gerek kendi bakış açılarını, gerekse de tanık oldukları eşcinsel birey hikayelerini sanata konu etmişlerdir.Okuyucuya soruların sorulduğu bu bölümde, anlamsal bir bütünlük oluşturulmaya çalışılırken, bu bölümde yer alan soruların cevapları kısmen okuyucuya bırakılmıştır. Eşcinsel İmgenin İnşası, adlı tezin son bölümünde yer alan uygulama çalışmaları daha çok içe dönük ve gözlemler sonucunda gelişmiş, eşcinsel bireyin toplumsal kodları ve değerlerini irdeleyen ve bu irdelemeden yeni imgeler üreterek sanatsal bir benlik kurmayı hedefleyen bir yapıya sahiptir.
Özet (Çeviri)
The homosexuality represents a different character within the era, in which the society gained many opportunities due to free city-states in ancient Greece period. The relation between the Men was defined with religious belief and the male body reflected the ideal form in this age. As a result, this situation was accepted widely from art to philosophy. The relation during the ancient Greece what we call today as homosexuality, its religious connections and philosophical dimensions are represented via collage work. When we talk about the Ottoman Age, it's clear to see that the Ottomans constructed an understanding within an Islamic frame. However the multi-cultural situation of the Ottoman Empire in which we see many great historic civilizations, caused some direct or indirect effects on the Ottoman approach to the homosexuality. But religious prohibitions caused to some abuses and the homosexuals were used for personal ambitions. The homosexuals who were used as a servant (called as“oğlan”) sold to the reach and powerful Men at the slave markets and this reality is composed as a collage work and painted with miniature technique. In perspective of history of the homosexuality in different periods of history, the most important event of the 20. century Europe is Nazi regime that used the homosexuality as a politic instrument and murdered those people in gas rooms at concentration camps. All the pressuring and destroying reflexes improved against homosexual persons have caused a more conscious acceptance of their own identities. The work which is called as“Pembe Üçgen”reflects not only the dramatic story of the homosexuals who were labeled with a pink triangle and killed during Nazi regime, but also the fact that they realized themselves as homosexual in 20. century and their clear expression of themselves. Different artist profiles handled both their own approach and the story of other homosexual persons in their art at different period of the art history. It was aimed to create a semantic unity while asking questions to the readers in the fifth chapter and the answers of these questions were also partially left to the readers. The works produced under the title of Construction of Homosexual Simulacrum in the last chapter have a character which studies the social codes of a homosexual person and constructs an artistic ego by creating new simulacrums.