Karikatürize edilmiş seramik boğa figürleri
Cartoonish ceramic figures of bulls
  1. Tez No: 367903
  2. Yazar: RIZA TAN BUĞRA ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsanoğlunun varoluşundan günümüze kadar olan gelişim süreci boyunca bazen tapınılacak bir tanrı, bazen düşmanı, kimi zaman da kendisinden ve gücünden faydalanabileceği bir canlı olarak gördüğü boğanın, mizahın bir alt dalı olarak kabul edilen karikatürün yardımıyla, karakterize edilerek seramik formlara yansımasını amaç edinen bu raporda, karikatürün tarihsel süreçteki gelişimi, üç boyutlu formlarla betimlenmesi ve sanatta hayvan figürleri, boğa figürleri ve bunlar üzerine çalışan sanatçılar ayrı ayrı incelenerek yapılan çalışmalarla varılmak istenen sonuca ulaşılabilmek amaçlanmıştır. Raporun birinci bölümde karikatür ve tarihi ve sonraki süreç içerisinde üç boyutlu formlarla birleşmesi ve özellikle seramik formlardaki yansımaları incelenmiş, alt başlıklar halinde, önce karikatürde hayvan figürleri, sonra karikatürde edilmiş boğa figürünün tarihsel süreci ve günümüzdeki etkileri verilmektedir. İkinci bölümde seramik ve heykelde, hayvan formlarının kullanılması ve karikatürize hayvan formlarının kullanılması ve dünyada buna örnek teşkil eden sanatçılar ve bazıları verilmektedir. Raporun devamında, boğa figürünün tarihsel süreç içerisinde gelişimi ve mitolojideki etkisi incelenmiştir. Boğa figürünün seramik ve heykelde kullanımı ve bu konu üzerine çalışan sanatçılardan bazıları incelenirken, karikatürize boğa figürleri üzerine çalışan sanatçılarda araştırılmıştır. Bu araştırmalar ışığında, boğa figürünün karikatürize edilerek seramik formlarla betimlemeleri yapılmıştır. Anahtar Sözcükler Mizah, karikatür, seramik, hayvan, boğa, figür
Özet (Çeviri)
The bull figure was seen sometimes as an enemy, sometimes as a useful creature,the emergence of the mankind and the process to present day.The purpose of this report is characterized the bulls with the help of caricature what is a branch of humor and reflected to ceramic forms. Moreover, the caricature of the historical process of development, the three-dimensional form with description and animal figures in art and also bull figures and the artists who work on it seperately analysed for reaching the desired results. In the first part of the art report, caricature and its historical process and the reflections on ceramics are studied. With the sub-titles, firstly, animal figures in caricatures, then,bull figures in caricatures are given in the report. At the second part, the animal figures and the cartoonish animal figures in clay and sculpture and the artists who work about this topic are investigated. The report goes on with the researching on the historical process of the bull figures. Moreover; the bull figures and the cartoonish bull figures in clay and sculpture, and the artists who work on these kind of bull formsa re studied. With the light of these researches, cartoonish bull figures are created with clays. Key Words Cartoonish, humor, caricature, ceramic, animal, bull, figur