Sağlık yapılarının genel mekan tasarımlarının kullanıcılar üzerindeki etkisi ile Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi 7 no.' lu kapı girişinin düzenlenmesine bir öneri
Effects of general space design of health structures on users and a recommendation on editing Hacettepe University Hospital enterance door number 7
- Tez No: 367909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE SAYIL ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Sağlık yapıları toplumun neredeyse her kesimine hizmet veren sosyal yapılardır. Bu sebeple; sağlık yapılarının kullanıcı sayısı fazladır. Ayrıca sağlık yapıları; giriş, bekleme, poliklinikler, bakım üniteleri, ameliyathaneler, acil servis, idari ve akademik birimler, teknik servisler, koridorlar, tuvaletler gibi çok sayıda mekan gereksinimine ihtiyaç duyan bir yapı grubudur. Bu çalışma; sağlık yapılarını Türkiye'den seçilen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 7 no.lu kapı girişi örneği üzerinden inceleyerek analiz etmeyi ve bu yolla topluma daha iyi hizmet verebilecek hastane iç mekanları için zemin hazırlamayı amaçlamaktadır. Sağlık yapıları konusu geniş bir alana sahip olduğu için; araştırma boyutu genel(ortak) mekanlar olarak sınırlandırılmıştır. Sağlık yapılarının ortak mekanlarının tasarımına katkıda bulunmak amacı ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 7 no.lu kapı girişi ortak mekanları incelenerek, doğru ve yanlış uygulamalar belirtilmiş ve tasarım önerilerinde bulunulmuştur. Araştırma için literatür, elektronik kaynaklar da dahil olarak taranmış ve araştırılmıştır. Literatür taraması sonrasında edinilen temel oluşturacak bilgiler ışığında Dünyadan ve Türkiye' den sağlık yapıları örnekleri incelenmiş, gerekli diğer bilgiler ile birlikte“ Hacettepe 7 no.lu girişi ”örneğinin analizinin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde; sağlık yapılarının tarihsel gelişimi ele alınmaya çalışılmıştır. Sağlık bilimi tarihsel gelişim süreci en başından günümüze kadar incelenmiştir. Bu yolla sağlık yapılarının hizmet verdiği sağlık bilimleri konusunda temel oluşturacak bilgilere ulaşılmıştır. Sağlık yapıları tasarım bilgisine en doğru biçimde ulaşmak amacıyla; hem sağlık hem de sağlık mekanları ile ilişkili araştırmalarda bulunulmuştur. Sağlık yapıları tasarımına ilişkin bilgiye ulaşmak için konunun tarihçesi merdiven basamağı görevi görmektedir. İkinci bölümde; sağlık yapılarının gereksinimleri üzerinde durulmuştur. Sağlık yapılarının mekan gereksinimleri, mekan tanımları ve mimari çalışmaları açıklanmaya çalışılmıştır. Özellikle sağlık yapılarının tasarımı konusunda çalışma gerçekleştirmek için zemin oluşturacak diğer bir önemli basamak olan sağlık yapıları mekan gerekliliklerinin bilgilerinin elde edilmesi önemli bir temel bilgi olacaktır. Çalışmanın üçüncü bölümünde; birinci ve ikinci bölümden elde edilen temel bilgiler ışığında hastane yapıları iç mekan tasarımına olan etkileri araştırma için kullanılmıştır. Sağlık yapıları ortak mekan tasarımı konusu ilgili başlıklar altında toparlanmış, ortak mekan tasarımına katlı sağlanmaya çalışılmıştır. Sağlık yapıları ortak mekanları; tasarımı renk, doku, aydınlatma, malzeme gibi pek çok açıdan incelenmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde; sağlık yapıları ile ilgili edinilen bilgiler ışığında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 7 numaralı kapı girişi örneği üzerinden analiz yapılması hedeflenmiştir. Çalışma fotoğraflarla desteklenmiş ve temel tasarım kriterleri açısından incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise; hastane ortak mekanlarının kullanıcı gereksinimleri doğrultusunda tasarımının gereklilikleri maddeler halinde sunulmuştur. İncelenen Hacettepe Hastanesi tarihçesine değinilmiş ve hastane ortak mekanlarının yeterlilik düzeyi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health structures are social facilities which are serving nearly for every person in society. For this reason; these structures have high number of users. In addition, health structures are group of structures which require many number of places like entrance, waiting, outpatient clinics, nursing units, operating rooms, emergency rooms, administrative and academic units, technical services, corridors, toilets. This study aims to analyze the health structures by using the example of Hacettepe University Faculty of Medicine enterance door Number 7 which is in Turkey and to prepare a ground for hospital interiors which may serve to the society in a better way via this. Since health structures topic has a wide scope, research scope is limited to be as general(common) places. For contrubuting the design of common places of health structures, common places of Hacettepe University Faculty of Medicine enterance door Number 7 are examined, correct and incorrect applications are specified and design recommendations are made. Literature, including the electronical resources are scanned and examinded for the research. Health structure examples from world and Turkey are examined by scanning the literature to provide the ground information, together with other required informations, it is aimed to analyze“Hacettepe enterance door Number 7”example. Historical development of health structures is studied to be addressed in the first part of the study. Historical development of health science is examined from the beginning of the process of up to the present. In this way, ground information about health science subject in which health structures are serving for is reached. For reaching to design information of health structures in most correct way, both health and health spaces are examined. For reaching the health structues design information, history information about the subject acts as stairs. In the second section, requirements of health structures is focused. Space requirements, space definitions and architectural studies of health structues are studied for explaining. Obtaining the information of space requrements of health structures is another important step which will be the ground information for performing the study about the design of health care structures. In the third section of the study, basic information which is gathered in the first and second section of used to examine the effects to hospital interior design. Common spaces of health care structures subject is gathered under the relevant topics of this subject and it is aimed to contribute to the common space design via this information. Common spaces of health structures are examined by the perspective of design, color, texture, lighting and material. In the fourth section of the study, by using the gathered information about health care structures, it is aimed to make an analysis with the example of Hacettepe University Faculty of Medicine enterence door number 7. Study is supported with photos and it is investigated with fundamental design criterias. In the conclusion section, requirements of the design which is based upon user requirements of common spaces is given as list of items. History of Hacettepe University is mentioned about and sufficiency of hospital common spaces is specified.