Taşıt grafiği uygulamaları ve ambulans forma tasarımı
Vehicle graphics and ambulance livery design
- Tez No: 367911
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Taşıt Grafiği Uygulamaları ve Ambulans Forma Tasarımı, konulu tezin ilk bölümünde yazının ve grafiğin doğuşu araştırılmış, ilk savaş araçları üzerindeki grafik tasarımlar incelemiştir. Motorsuz taşıtların dünya ve Türkiye'deki gelişimi ve benzin motorlu araçların üretimine geçilmesi ile ilk otomobil yarışlarına ilişkin grafik uygulamaları irdelenmiştir. İkinci bölümde taşıt üzeri grafik uygulamaları araştırmasının araç türlerine göre değil uygulama alanlarına göre sınıflandırılması yapılmıştır ve yasal uygulamalardan yarış otomobili uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede taşıt grafiği uygulamaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde grafik uygulamaları gerçekleştirebilmek için gerekli malzemeler ve yöntemler incelenmiştir. Dördüncü bölümde forma tasarımı ve tasarımcılarına değinilmiştir. Son bölümdeyse yapılan araştırma sonucunda ambulans forma tasarımı için öneri tasarımları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the first chapter of Vehicle Graphics and Ambulance Livery thesis, searced of the discovering writing and graphics. Second chapter classified the type of vehicles graphics in a very large range of display areas. Third chapter is about application ways of vehicle graphics. Livery design and designers were talked about at the fourth chapter. And at the final chapter fifth is showing the suggests for ambulance livery.